Сокобања започела озбиљне пројекте на очувању животне средине, пре свега водотокова

Друштво

Сокобања, како је планирано и најављено, у наредне три године могла би да реши значајне комуналне и еколошке проблеме са којима се насеље, грађани и локална самоуправа тренутно суочавају. Део посла је већ урађен уградњом сепаратора атмосферске воде, па течности и прљавштина са бањских улица неће неконтролисано отицати и загађивати природу.

Преостају радови на реконструкцији и доградњи постројења за прераду отпадних вода из фекалне канализације, реновирањем постојећег и уградњом још једног новог колектора. То значи још јачу заштиту реке Моравице, а самим тим и Бованског језера које је и водозахват. За локално становништво битно је да ће се уз ове опште еколошке инвестиције реконструисати делови старе и градити нова канализациона мрежа.

Сепаратор атмосферске воде; Фото: К. Ђ.

По речима Зорана Ристића, руководиоца техничког одељења у предузећу „Напредакˮ, након реализације свих пројеката, чак 99 одсто града биће повезано канализационом мрежом која ће бити прикључена на ново постројење за прераду отпадних вода.

Третман атмосферске отпадне воде почео је ове јесени након уградње сепаратора на паркингу код парка Бањица, који из атмосферске воде одваја нафтне деривате које испуштају возила.

– Тај сепаратор гравитационо одваја делове моторних уља и бензина из седиментних честица и као резултат долази се до воде која параметрима одговара да може да се испусти у овом моменту у реку Моравицу. То је сепаратор пролазне литраже негде око 700 литара у секунди. Ми као носиоци посла смо заједно са Јавним предузећем ‘Зеленило’ одрадили и уградили овај сепаратор протеклих дана – појашњава Ристић.

Сепаратор за одвајање нафтних деривата из атмосферске воде: Фото: К. Ђ.

Наш саговорник најављује и почетак реконструкције дела старог колектора фекалне канализације који је рађен још седамдесетих година. Овај посао биће урађен из донација Европске уније преко програма ППР7. Оно што је веома важно куће у Јабукару у будуће ће бити заштићене од плављења.

– Тај део који се реконструише преко Европске уније је од хотела ‘Здрављак’ до будућег постројења за прераду отпадних вода, које ће бити на локацији садашњег. Најозбиљнији од свих је део од изласка једног дела колектора из парка, односно некадашњег Ауто мото друштва, до уласка колектора иза ресторана ‘Жупан’. То је првих двеста метара који ће бити реконструисан током нове године. Изузетно озбиљан и захтеван посао. Ради се нови колектор од коригованих цеви пречника ИД 600мм. Радиће се на истој дубини поред постојећег колектора. Биће ту и ручног и багерског ископа. То је морало да се уради јер је ту некада постојала вада прокопана за заливање њива, где је садашњи колектор, која плави куће у Јабукару. Тако да ово захтева реконструкцију старог колектора и изградњу у једном делу тог новог. Озбиљан и захтеван посао је пред нама – наводи наш саговорник и додаје да ће део колектора од Таш ћуприје до хотела „Здрављакˮ бити реконструисан у наредне две, три године средствима општине и предузећа.

Неће бити више плављења кућа у Јабукару: Фото: К. Ђ. 

Изградња новог колектора, по Ристићевим речима, значи много у еколошком смислу јер ће бити обухваћен и део отпадних вода које нису захваћене старим колектором. Планирана је и изградња секундарне канализационе мреже која ће бити повезана на нови колектор.

– Биће изграђен још један колектор кроз Јабукар, да прихвати сам Јабукар који није повезан на канализациону мрежу. Секундарна мрежа ће бити повезана на колектор који се ради од хотела ‘Здрављак’ према постројењу. Скоро цео Чаир ће бити повезан на колектор, такође насеље Чука 2, односно улица Милоша Црњанског целим током, Панчићева улица, Јована Цвијића и улице које се уливају на те улице на градску канализациону мрежу, као и Медник једним већим делом. Изградњом комплетне канализационе мреже, изградњом ових колектора и секундарне канализационе мреже, једно 99 посто насеља Сокобања биће повезано на градску канализациону мрежу. Комплетна мрежа иде на ново постројење за прераду отпадних вода, тако да ће тих 99 посто повезаности насеља Сокобање бити пречишћено на нови пречистач који се ради. Очекујем да крене изградња почетком године – наводи наш саговорник.

Реконструисаће се и део колектора од Таш ћуприје до хотела „Здрављакˮ; Фото: К. Ђ.

По његовим речима, рок за завршетак дела колектора од „Здрављакаˮ до постројења је око два месеца, док се радови у оквиру програма Европске уније морају завршити за две године, односно до 2026, када се очекује комплетно каналисање насеља са новим постројењем за пречишћавање отпадних вода.

Завршетком наведених инвестиција неће бити комплетно заштићени река Моравица и Бованско језеро ако се не убрзају радови на уклањању или изградњи нове потпуно еколошке општинске депоније која је на самој обали Моравице.

Текст: Кристијан Ђорђевић; Јелена Радовановић

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

20 + four =