Povereništvo Saveza samostalnih sindikata Srbije za opštinu Sokobanja organizovalo je juče jednodnevni seminar – edukaciju na temu „“Bezbednost i zdravlje na radu” za predsednike sindikalnih organizacija na teritoriji opštine Sokobanja, zatim za lica zadužena za bezbednost i zdravlje na radu kod poslodavaca i zainteresovane poslodavce.
Ovom seminaru – edukaciji, koja je održana u sali Opštine Sokobanja, pored predavača Duška Vukovića, potpredsednika Saveza samostalnih sindikata Srbije, Maje Ilić, načelnice odeljenja Inspektorata za rad Ministarstva za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije, prisustvovali su i učesnici iz komunalne delatnosti, delatnosti zdravstva, obrazovanja i oblasti lokalne samouprave.
Snežana Radovanović, poverenica Samostalnog sindikata u Sokobanji kaže da je ova tema bitna pogotovo što je novi zakon u proceduri i treba da bude uskoro i donet u Narodnoj skupštini.
– Interes radnika je jedan, bez obzira na broj centrala i taj pluralizam sindikata. Smatramo da treba da u tom smislu vodimo socijalni dijalog, da budemo pripremljeni i da idemo u susret novim rešenjima, odnosno implementaciji svih tih pravilnika od kojih zavisi bezbednost i zaštita na radu. Da kroz kolektivne ugovore na nivou ustanova, znači kod poslodavaca, budemo spremni, u smislu da učestvujemo sa argumentima, sa pravim informacijama i da dođemo do dobra rešenja – kaže Radovanović, istučući značaj ovakvih sastanka u edukaciji sindikalaca i ljudi koji se bave zaštitom kako što najkvalitenije doneli rešenja i primenili zakon.
Duško Vuković, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, izrazio je očekivanje da će tokom marta meseca, normalno uz određene amandmane ili izmene, koje će poslanici možda predložiti, Srbija imati novi zakon o bezbednosti zdravlja na radu.
– Najvažnije nam je, mislim, u celom društvu, kao što je i u Savezu samostalnih sindikata Srbija, život čoveka, život zaposlenih,. To mora da bude prioritet i fokus u radu svih nas. Mi zaista želimo da podignemo nivo svesti, pre svega kod naših članova, ali možda više i kod onog dela koji zovemo poslodavački svet, imajući u vidu da još uvek ima informacija da dobar deo preduzeća i ustanova nije usvojilo akt o proceni rizika radnih mesta i radne okoline. To je u stvari osnovni dokument, kojim bismo opredelili koje sve mere u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu moramo svi da se pridržavamo, kako bi radnici bili bezbedni i zdravi na svom radnom mestu i u toku radnog procesa – kaže Vuković i apeluje na poslodavce da zaštitu na radu shvate ozbiljno i primene rešenja iz budućeg zakona.
On upozorava da da je odgovornost u ovoj oblasti osim poslodavaca , i na inspekciji rada,Upravi za bezbednosti i zdravlje na radu i očekuje da će ovi državni organi u drugoj polovini ove godine vršiti intenzivne nadzore nad primenom ovog novog zakona .