Санација моста на Лептерији град не кошта ништа: Након пода, радиће се и ограда

Друштво

После скоро годину дана пешачки мост на Лептерији ускоро ће поново бити отворен за посетиоце овог заштићеног подручја и једног од најлепших и најпопуларнијих сокобањских излетишта. Радници Јавног преузећа „Зеленилоˮ тренутно изводе радове на санацији његовог пода, тачније газне површине, а за неколико година биће реконструисана и ограда, каже директор предузећа Бојан Тодосијевић. Под моста који се тренутно ради, по његовим речима, требало би да траје најмање десет година.

Мост пре почетка радова; Фото архива К. Ђ.

– Мост на Лептерији је затворен за употребу негде од средине прошле године. Затворио га је грађевински инспектор, с обзиром да је под моста био у јако лошем стању, тако да смо кренули са поправком – каже наш саговорник.

Овај објекат урађен је пре десетак година, а израдила га је фирма из Деспотовца. Радови су коштали око милион и по динара, а од његовог постављања урађено је неколико санација.

– Није нешто дуго трајао, али генерално то су мостови у зони реке који вероватно трпе велику влагу, дрвеће вероватно није било добро заштићено, можда је требало радити са неким другим материјалима. Међутим, услови Завода за заштиту природе налажу да мост који се налази у заштићеном подручју изузетних одлика ‘Лептерија-Сокоград’ буде од природних материјала, значи камен и дрво су долазили у обзир. Он има носеће носаче који су челични, а облога је од дрвета. Таква облога захтева редовно одржавање и редовне поправке. Претходни је био комплетно од дрвета – појашњава Тодосијевић.

Мост је скоро годину дана био затворен за пешаке; Фото архива К. Ђ.

Ова санација моста на Лептерији, каже директор, град неће коштати ништа, пошто је грађу донирао Рудник мрког угља „Сокоˮ, а радове изводе радници „Зеленилаˮ.

– Ми као јавно предузеће решили смо да то поклонимо граду, наш рад. Осим неког ситног материјала, шрафовске робе и боја, других трошкова неће бити – поручује.

Радови на реконструкцији моста почели ове недеље; Фото К. Ђ.

С обзиром да се мост налази у заштићеном подручју ове радове требало би да изводи његов управљач, Јавно предузеће „Србија шумеˮ. С обзиром да они, како каже наш саговорник, нису успели да обезбеде средства, у договору са тамошњим руководством дошло се до оваквог решења.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

18 − six =