Preobraženje

Proslavljena hramovna slava crkve Svetog Preobraženja Gospodnjeg u Sokobanji

Društvo

U crkvi Svetog Preobraženja Gospodnjeg u Sokobanji, uz prisustvo velikog broja vernika, danas je svečano proslavljena hramovna slava. Svetu arhijerejsku liturgiju služio je Preosvećeni episkop timočki Ilarion uz sasluženje sveštenstva sokobanjskog namesništva. Liturgiji su prisustvovali Miodrag Nikolić, predsednik opštine Sokobanja i Vladimir Milovanović, zamenik predsednika opštine Sokobanja.

Praznik Preobraženja Gospodnjeg se u pravoslavlju ubraja u 12 velikih Hristovih praznika, a posvećen je sećanju na događaj Hristovog preobraženja na gori Tavor, kada on najavljuje svoje potonje stradanje i slavu. Prema jevanđeljima, Isus je treće godine svoje zemaljske propovedi, na Tavor poveo svoje učenike Petra, Jakova i Jovana i pred njima se pojavio preobražen „sa licem sjajnim kao sunce i haljinama svetlim kao sneg”. Hristos, koji se preobrazio na Gori najavio je nebesku snagu nove vere i svoju ulogu Cara nad carevima koja nadilazi starozavetne zakone i proroke. Prema rečima svetog Nikolaja Velimirovića, ovo nebesko svedočanstvo o Sinu Božjem „trebalo je da posluži u dane stradanja Gospodnjeg na ukrepljenje nepokolebljive vere u njegovu krajnju pobedu”.

Za svaki praznik, pa i ovaj, vezuju se i određena narodna verovanja, tako da se smatra da je Preobraženje dan kada se poslednji put kupa u rekama, jer se za ovaj praznik vezuje i smena godišnjih doba. Postoji verovanje i da se na današnji dan celokupna priroda preobražava, pa se kaže „Preobražava se i voda i gora”.

Jedan od poznatijih pravoslavnih hramova u Srbiji posvećen ovom velikom prazniku jake simbolike je crkva u samom centru Sokobanje. Njena izgradnja, pod rukovodstvom arhitekte Svetozara Ivačkovića iz bečke graditeljske akademije i Dušana Živadinovića kao zadužbina Mitropolita Mihaila svom rodnom kraju, trajala je osam godina od 1884-1892. Ona je sazidana pored ostataka crkve koja potiče iz vremena pre oslobođenja od turske vlasti (1835. godine). Međutim, s obzirom da je bila izgrađena od kamena uzetog sa razrušenih ostataka takozvanog „Svrljiškog grada” već za dvadeset godina je napukla, te su meštani bili primorani da je sruše. Sadašnja crkva Svetog Preobraženja Gospodnjeg, izgrađena je u srpsko-vizantijskom stilu od strane italijanskih majstora. Zidana je naizmeničnim ređanjem redova oker žute i crvene boje opeke, dok danas ima belu fasadu. Zvonara je odvojena od crkve i sagrađena je 1936. godine. Poseduje dobro sačuvanu arhivu od 1835. godine. Kao poklon sa originalnim potpisom kneza Miloša u arhivi se nalazi i Jevanđelje iz 1836. godine.

Ranijih godina, na ovaj praznik u Sokobanji se održavao vašar, koji zbog epidemiološke situacije i pandemije kovida-19 ove godine nije održan.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

5 × one =