Predstavnici poljske ambasade posetili školu u selu Jezeru

Društvo

Predstavnci ambasade Poljske u Republici Srbiji, otpravnik poslova Andžej Kinđuka i Violeta Metikas zadužena za projekte mali grantovi, juče su obišli osnovnu školu u selu Jezeru i fiskulturnu salu čije je rekonstruisanje finansirano iz budžeta Republike Poljske u okviru sistema „Mali Grantovi” 2018. Ambasada Republike Poljske početkom svake godine raspisuje konkurs za razvojnu pomoć u okviru malih projekata i u tu svrhu, za prethodnih deset godina utrošeno je 500.000 evra a ove godine 20.000 evra.

Dragana Kostić, Andžej Kinđuka i Isidor Krstić

Opština Sokobanja, sa projektom rekonstrukcije fiskulturne sale u selu Jezeru, jedna je od pet opština koje je Radna grupa Ministarstva spoljnih poslova Republike Poljske odabrala na ovogodišnjem konkursu na kome se javio veliki broj opština iz čitave Srbije. U okviru ovog projekta čija je vrednost 5.400 u fiskulturnoj sali škole u Jezeru zamenjeni su stolarija i pod a uređen je i ulaz u školu. Upravo je projekat „Obnavljanje fiskulturne sale O.Š.′Mitropolit Mihailo′” u Jezeru od strane poljske ambasade i stručne komisije proglašen za najbolji u ovoj godini.

Andžej Kinđuka

Gospodin Kinđuka se zahvalio čelnicima opštine, rukovodstvu škole i pre svega učenicima, na kako je rekao, veličanstvenom dočeku koji im je priređen. On je istakao da će se saradnja sa Sokobanjom nastaviti i u budućem periodu na obostrano zadovoljstvo posebno se zahvalivši narodnoj poslanici Dragani Kostić, koja je ujedno i predsednica parlamentarne grupe Poljsko-Srpskog prijateljstva i zahvaljujući kojoj je saradnja ambasade Poljske i Sokobanje intenzivna.

Narodna poslanica Kostić je rekla da joj je posebno drago što će deca ovog sokobanjskog sela sada imati mnogo bolje uslove za izvođenje nastave fizičkog vaspitanja.

Predsednik opštine Isidor Krstić, kaže da je veoma zadovoljan što je projekat vrlo uspešo realizovan i ocenjen najvišim ocenama, on se u svom obraćanju posebno osvrnuo na uspešnu saradnju Sokobanje sa Poljskom koja datira još od 19. veka, kada je davne 1833. godine Knjaz Miloš Obrenović, postavio za prvog banjskog lekara u Srbiji doktora Leopolda Erliha koji je bio poljski Jevrejin, a zatim je primivši hrišćanstvo, dobio ime Đoka Novaković i koji je bio veoma omiljen među stanovnicima banje pod Ozrenom.

Tanja Gligorijević, direktorka sokobanjske osnovne škole kaže da je ovaj projekat vrlo značajan za učenike jer će pored nastave fizičkog vaspitanja unaprediti i sportsko-rekreativne i kulturne aktivnosti učenika u selu Jezeru. Ona se zahvalila ambasadi Poljske i opštinskom rukovodstvu što misle na decu koja su prioritet svakog progresivnog društva, istakavši da lokalna vlast ovoj obrazovnoj ustanovi uvek izlazi u susret kao i da zajedno rešavaju probleme i realizuju ciljeve.

Dragi Miljković, predsednik MZ Jezero

Ambasadi Poljske, zavalio se i Dragi Miljković predsednik ove MZ, istakavši da je Jezero jedno malo selo na jugoistoku Srbije čiji stanovnici imaju veliko srce i dušu, gostoprimljivi su i rado ugoste svakog a posebno velike prijatelje, kao što su to predstavnici ambasade Poljske koji su finansiranjem rekonstrukcije fiskulturne sale poboljšali kvalitet života najmlađim stanovncima ovog sokobanjskog sela.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

five × three =