Положај младих и развијеност омладинске политике у Сокобањи били су тема јучерашњег састанка локалне власти са представницима Министарства туризма и омладине. Општину су посетили помоћница министра Ивана Антонијевић, саветница у сектору за омладину Марија Ивковић Тркуља и шеф одсека за сарадњу са удружењима и канцеларијама за младе Александар Радовановић.
Министарство туризма и омладине заједно са Немачком развојном агенцијом ГИЗ подржава Сокобању кроз пројекат млади у руралним подручјима, а по речима помоћнице министра Иване Антонијевић жеља им је да младе подрже у реализацији њихових идеја.
Учесници радног састанка обишли су Инфо кутак и Иновациони центар, као и Омладински простор у централном градском парку.
– Обишли смо просторе који су подржани кроз пројекат, разговарали смо за председником Савета за младе, са канцеларијом за младе, са највишим доносиоцима одлука у локалној самоуправи и оценили смо да је јако важно да се настави подршка младима, слушају њихове потребе, да се ради и даље на просторима. Сви заједно и са националног нивоа, испред Владе Републике Србије и са локалног нивоа потврдили смо да нам је највећи приоритет да младе мотивишемо да остану у својим заједницама и још једном смо потврдили спремност да заједно радимо у најбољем интересу младих и наше заједнице – поручила је помоћница министра.
Она је додала да су млади мотивисани уколико имају услова да буду укључени и истакла да је добра ствар Локални акциони план који ће систематизовати све идеје усмерене ка овој популацији.
По речима Уроша Живковића, председника Савета за младе у Сокобањи, неки од закључака јучерашњег састанка су и да су досадашњи пројекти које су реализовали уз помоћ државе у складу са потребама младих. Реч је о једном простору на отвореном и једном у затвореном, а Живковић је најавио да ће наставити у том правцу.
– Причали смо о потребама младих у виду неформалне едукације, њиховог информисања о дешавањима у друштву и разговарали смо о неким компанијама и некој сарадњи која може да помогне, пре свега у тој некој економској сфери младима да остану овде у Сокобањи, креирају своју фирму, да имају неки свој производ и да наставе да раде у Сокобањи, да не одлазе негде даље – навео је Живковић.
Он је додао да су кроз Савет имали неколико истраживања која су се бавила потребама младих, а закључци су да им је потребно више активности у зимском периоду.
– Пре свега им је потребан неки простор где би они могли да се окупљају током зимског периода, зато што су се раније окупљали по неким кафићима и другим местима која нису можда прилагођена или прикладна њиховим потребама. Друга потреба коју су они нама исказали јесте креирање неког садржаја у зимском периоду, зато што током лета постоји доста активности које се организују, пре свега због туристичке сезоне, али у зимском периоду једноставно не постоји довољно садржаја и ми смо размишљали о неком ‘Book club‘ или ‘Movie nigt‘ или евентуално неком турниру из спорта који планирамо да организујемо током зимског периода. Поред тога нам је у плану да омогућимо младима да путем наше Инстаграм странице буду информисани о свим пројектима, могућностима за волонтирање, за путовања кроз неке пројекте, да они једноставно могу да дођу до тих информација шта све могу да користе – истакао је наш саговорник.
Састанку са представницима министарства, поред Живковића, присуствовали су и Владимир Миловановић, заменик председника општине, Данијела Васиљевић, председница Скупштине, Милена Раденковић-Гаћеша, начелница Општинске управе, Ана Милановић, чланица Општинског већа задужена за културу, туризам, омладину и информисање, Милена Антић Милојевић, представница Канцеларије за младе и омладинска лидерка и Анђела Митић, председница Удружења младих „Умˮ.
Текст: Кристијан Ђорђевић; Јелена Радовановић
Фото: Кристијан Ђорђевић