Položaj mladih i razvijenost omladinske politike u Sokobanji bili su tema jučerašnjeg sastanka lokalne vlasti sa predstavnicima Ministarstva turizma i omladine. Opštinu su posetili pomoćnica ministra Ivana Antonijević, savetnica u sektoru za omladinu Marija Ivković Trkulja i šef odseka za saradnju sa udruženjima i kancelarijama za mlade Aleksandar Radovanović.
Ministarstvo turizma i omladine zajedno sa Nemačkom razvojnom agencijom GIZ podržava Sokobanju kroz projekat mladi u ruralnim područjima, a po rečima pomoćnice ministra Ivane Antonijević želja im je da mlade podrže u realizaciji njihovih ideja.
Učesnici radnog sastanka obišli su Info kutak i Inovacioni centar, kao i Omladinski prostor u centralnom gradskom parku.
– Obišli smo prostore koji su podržani kroz projekat, razgovarali smo za predsednikom Saveta za mlade, sa kancelarijom za mlade, sa najvišim donosiocima odluka u lokalnoj samoupravi i ocenili smo da je jako važno da se nastavi podrška mladima, slušaju njihove potrebe, da se radi i dalje na prostorima. Svi zajedno i sa nacionalnog nivoa, ispred Vlade Republike Srbije i sa lokalnog nivoa potvrdili smo da nam je najveći prioritet da mlade motivišemo da ostanu u svojim zajednicama i još jednom smo potvrdili spremnost da zajedno radimo u najboljem interesu mladih i naše zajednice – poručila je pomoćnica ministra.
Ona je dodala da su mladi motivisani ukoliko imaju uslova da budu uključeni i istakla da je dobra stvar Lokalni akcioni plan koji će sistematizovati sve ideje usmerene ka ovoj populaciji.
Po rečima Uroša Živkovića, predsednika Saveta za mlade u Sokobanji, neki od zaključaka jučerašnjeg sastanka su i da su dosadašnji projekti koje su realizovali uz pomoć države u skladu sa potrebama mladih. Reč je o jednom prostoru na otvorenom i jednom u zatvorenom, a Živković je najavio da će nastaviti u tom pravcu.
– Pričali smo o potrebama mladih u vidu neformalne edukacije, njihovog informisanja o dešavanjima u društvu i razgovarali smo o nekim kompanijama i nekoj saradnji koja može da pomogne, pre svega u toj nekoj ekonomskoj sferi mladima da ostanu ovde u Sokobanji, kreiraju svoju firmu, da imaju neki svoj proizvod i da nastave da rade u Sokobanji, da ne odlaze negde dalje – naveo je Živković.
On je dodao da su kroz Savet imali nekoliko istraživanja koja su se bavila potrebama mladih, a zaključci su da im je potrebno više aktivnosti u zimskom periodu.
– Pre svega im je potreban neki prostor gde bi oni mogli da se okupljaju tokom zimskog perioda, zato što su se ranije okupljali po nekim kafićima i drugim mestima koja nisu možda prilagođena ili prikladna njihovim potrebama. Druga potreba koju su oni nama iskazali jeste kreiranje nekog sadržaja u zimskom periodu, zato što tokom leta postoji dosta aktivnosti koje se organizuju, pre svega zbog turističke sezone, ali u zimskom periodu jednostavno ne postoji dovoljno sadržaja i mi smo razmišljali o nekom ‘Book club‘ ili ‘Movie nigt‘ ili eventualno nekom turniru iz sporta koji planiramo da organizujemo tokom zimskog perioda. Pored toga nam je u planu da omogućimo mladima da putem naše Instagram stranice budu informisani o svim projektima, mogućnostima za volontiranje, za putovanja kroz neke projekte, da oni jednostavno mogu da dođu do tih informacija šta sve mogu da koriste – istakao je naš sagovornik.
Sastanku sa predstavnicima ministarstva, pored Živkovića, prisustvovali su i Vladimir Milovanović, zamenik predsednika opštine, Danijela Vasiljević, predsednica Skupštine, Milena Radenković-Gaćeša, načelnica Opštinske uprave, Ana Milanović, članica Opštinskog veća zadužena za kulturu, turizam, omladinu i informisanje, Milena Antić Milojević, predstavnica Kancelarije za mlade i omladinska liderka i Anđela Mitić, predsednica Udruženja mladih „Umˮ.
Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović
Foto: Kristijan Đorđević