Okrugli sto UG „Banjsko preobraženje” o perspektivama i razvoju zdravstvenog turizma

Društvo Zdravlje Turizam

Okrugli sto „Perspektive i mogućnosti razvoja sokobanjskog zdravstvenog turizma” u organizaciji Udruženja građana „Banjsko preobraženje”, održan je juče u Specijalnoj bolnici „Sokobanja”.

Uvodnu reč dala je dr Ivana Filipović, specijalista interne medicine, v.d. direktora Specijalne bolnice „Sokobanja”, a na okruglom stolu učestvovali su i dr Jovan Antović, specijalista interne medicine-hematolog, redovni profesor na Karolinska institutu u Stokholmu i dr Milovan Šarović, specijalista pneumoftiziolog. Moderator okruglog stola bila je Jasmina Mitrović magistar srpskog jezika i književnosti.

Miša Gavrilović, predsednik Skupštine UG „Banjsko preobraženje” kaže da su članovi ovog udruženja došli na ideju da pokušaju da vide i saznaju kako bi zdravstveni turizam u Sokobanji mogao da bude bolji i da poveća ukupnu turističku ponudu Sokobanje a da od toga imaju koristi ne samo zdravstvene ustanove već svi stanovnici opštine Sokobanja.

− Zahvaljujem se pre svega dr Ivani Filipović, v.d. direktora Specijalne bolnice, koja nam je omogućila da se u ovom prostoru okupimo i razmenimo mišljenje i da donesemo neke zaključke koje ćemo ponuditi građanima Sokobanje, vlastima u Sokobanji i državi da nešto od toga sprovede i u delo. Svesni smo činjenice da sve ono što predložimo danas neće moći da bude realizovano ali bar deo toga ako uspemo da realizujemo mislim da će Sokobanja imati velike koristi − rekao je Gavrilović.

Gavrilović dodaje da Banjsko preobraženje kao svoje članove ima eminentne profesore iz oblasti medicine koji ne žive u Sokobanji ali su na neki način vezani za nju. Jedan od njih je i profesor Jovan Antović koji je i formalno stanovnik Sokobanje jer je kupio kuću u Dugom Polju i dva hektara zemlje, tako da svoju budućnost vezuje za ovaj kraj.

− Ja zaista volim Sokobanju  i nije čudno da sam sada stanovnik Dugog Polja jer smatram da je Sokobanja jedno od mesta u Srbiji sa možda i najboljom perspektivom. Sokobanja ima strahovite klimatske potencijale, dobre ljudske potencijale ali traži mnogo priče, ulaganja i ja smatram da razvoj zdravstveno-kongresnog turizam može da bude jedna od velikih prednosti Sokobanje kako bi se razvijala i to ne samo u granicama Srbije ili regiona već i Evrope. Mislim da u tome možemo da pomognemo mi koji živimo u inostranstvu, ne zato što smo mnogo pametni nego smo ubačeni u priču nekih organizovanih zemalja a Švedska to svakako jeste. Sokobanja naravno ne sme da zanemari narodni turizam, da ga tako nazovem, ali mora da počne da razvija potencijale  zdravstveno-kongresnog turizam koji će privući platežniju klijentelu ljudi iz inostranstva, dakle mora da napravi jednu kombinaciju narodnog i prestižnog turizma − istako je Antović.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

10 − ten =