Obeležen Dan pobede nad fašizmom: Kultura sećanja na pretke važna za potomke

Društvo

Polaganjem venaca na spomenik Palim borcima NOR-a i žrtvama fašističkog terora u Sokobanji danas je obeležen Dan pobede nad fašizmom. Vence su položili predstavnici SUBNOR-a Sokobanje, lokalne samouprave, ORVS-a, Socijalističke partije Srbije i narodna poslanica Olivera Denić.

Da se predaka koji su časno stradali za slobodu zemlje treba sećati visoko podignutog čela, da treba negovati kulturu sećanja na njih kako bismo sačuvali svoj identitet, kao i to da smo kroz istoriju uvek bili na pravoj strani, samo su neke od poruka koje su danas izgovorene pred spomenikom Palim borcima pored Osnovne škole „Mitropolit Mihailo”.

Imajući u vidu žrtvu naših predaka moramo nastaviti da čuvamo slobodu, kaže za naš medij dr Slobodan Jovanović, predsednik SUBNOR-a Sokobanja, ističući značaj obeležavanja ovakvih događaja.

– Pre svega hvala što nas u stopu pratite i beležite ovo jer da vas nema to kao da se nije ni desilo. Kao i svake godine do sada trudimo se da kao SUBNOR koji je naslednik te naše kulture sećanja, baštini tu kulturu sećanja uz pomoć lokalne samouprave i svih drugih organizacija ORVS-a, Socijalističke partije Srbije i drugih građana. To radi onako kako treba i kako dolikuje našim precima, kako su oni zaslužili jer su oni sve to radili svojim srcem, svojim telom i svojim životima jer drugo nisu imali. Sa ponosom moramo da se sećamo njih i visoko dignutog čela da tu slobodu dogradimo, da čuvamo, izgradimo ovu zemlju još više i još bolje na diku i ponos naših potomaka – rekao je Jovanović.

SUBNOR Sokobanja odaje počast svim našim stradalim herojima negujući kulturu sećanja na njih, a to je upravo jedan od najvažnijih zadataka naše zemlje, poručila je narodna poslanica Olivera Denić. Ona je istakla da je to važno zarad naše slobode koja nema cenu i zarad našeg boljeg sutra.

– Ukoliko ne poznajemo našu istoriju, mi ne možemo ni suštinski da poznajemo sebe, a poznavajući istoriju, kulturu i tradiciju mi negujemo naš nacionalni identitet koji je možda jedan od najvažnijih elemenata u borbi za sopstvene interese, za integritet, za identitet naše zemlje i naravno suverenitet. Posebno se to sada oseća u ovim teškim vremenima u kojima se ceo svet nalazi i glavni zadatak Vlade Republike Srbije jeste da očuva mir i stabilnost naše zemlje i sve to za korist i dobrobit naših građana kako oni ne bi osetili velike posledice i kako bi smo svi zajedno iz cele ove krize izašli sa što manje štetnih posledica – istakla je Denić i pozvala lokalnu samoupravu, institucije, organizacije i građane da se u ovakvim aktivnostima uključe u što većem broju.

Po rečima predsednice OO SPS Snežane Radovanović, Dan pobede nad fašizmom je veliki dan za sve nas u svetu, za našu Srbiju, a pre svega za našu Sokobanju. Ona je uz cveće na spomenik Palim borcima ostavila i poruku „Uvek na pravoj strani”.

– I uvek smo bili na pravoj strani istorije tako i ovog puta. Da bismo mogli da prenesemo poruke i negovanje tradicija i tekovina revolucije, naravno oslobodilačkog rata, moramo da imamo decu ovde, moramo da imamo potomke, moramo da držimo istorijski čas. To je nešto što treba da znaju deca, zbog čega je bilo, kako je bilo, koliko žrtava je bilo i mi smo u obavezi da im to prenesemo. Socijalistička partija kao naslednik Saveza komunista je uvek učestvovala u ovakvim manifestacijama, podizala spomenike, održavala, radila na evidenciji i na svemu tome i uvek ukazivala poštovanje i veliku zahvalnost žrtvama naših ratova – rekla je Radovanovićeva.

Dan pobede nad fašizmom obeležava se u znak sećanja na 9. maj 1945. godine kada je okončan Drugi svetski rat u Evropi bezuslovnom kapitulacijom Nemačke. Kapitulaciju je potpisao feldmaršal Vilhelm Kajtel, dok su potpisnici sa druge strane bili maršal Georgij Žukov u ime SSSR-a i britanski vazduhoplovni general Artur Teder u ime zapadnih saveznika. Prema nekim procenama u ratu u kojem je učestvovala 61 država bilo je između 50 i 80 miliona poginulih, dok su više od polovina bili civili (između 38 i 55 miliona). U Jugoslaviji je stradalo 1.706.000 ljudi, među njima 300 hiljada boraca, podaci su koje je svojevremeno objavila Državna komisija bivše Jugoslavije.

Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović

Foto: Kristijan Đorđević

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

sixteen + eleven =