„Нушићеви хајдуциˮ у години јубилеја (ВИДЕО)

Друштво Култура

Сокобања не заборавља чика Брану ни у овом веку. Прошло је чак 160 година од његовог рођења, а и даље се са великим пијететом изговара његова чувена крилатица и негује сећање на његове доласке у бању под Озреном. Током викенда одржана је, седма по реду, манифестација „Нушићеви хајдуциˮ која је окупила ђаке из Београда, Смедерева, Трнаве поред Ниша, Ратаје крај Врања и Уровице код Неготина чије су школе назване по великом комедиографу.

Међу домаћинима је био и Нушићев чукунунук Небојша Нушић, управитељ Нушић фондације, која је овај догађај организовала у сарадњи са овдашњим Културним центром. Првог дана манифестације у холу биоскопа „Моравицаˮ отворена је изложба „Нушићева лица и медијиˮ, која је обухватила неколико овогодишњих јубилеја.

– Изложба је посвећена 160 година од рођења Бранислава Нушића, затим 120 година од како излази лист Политика, а Нушић је имао своју колумну коју је потписивао под псеудонимом Бен Акиба, и 100 година радија. Нушић је био антрополог наших карактера. Једна од карикатура приказује Нушића са младим глумцима. Он је својој кћерци Гити Предић Нушић и зету Миловану Мими Предићу дао у задатак да формирају дечије позориште ‘Рода’ које после прераста у дечије позориште Бошко Буха. Мали Нушићевци су свуда. Ми имамо манифестације и у Смедереву и у Ивањици, у Сокобањи, затим у Врању… И у Македонији, Бугарској, Босни, Румунији, Нушић је заиста заједнички именитељ који повезује културни простор Балкана – рекао је Небојша Нушић.

У оквиру такмичарског дела манифестације драмске секције школа извеле су представе по делу Бранислава Нушића, а публика је имала прилике да види и изведбу полазника програма „Културицаˮ који организује Културни центар Сокобање. Директорка ове установе каже да је то најбољи начин да се сачува успомена на Нушићева дела, а да су полазници програма под вођством дипломиране глумице Јасмине Радовановић комад припремали током протекле године.

Поред надметања на позоришним даскама, ђаци су имали прилику да се такмиче и у квизу знања, али и да нешто науче на радионици „Писање разгледнице из Сокобањеˮ, која је спроведена у сарадњи са музејом ПТТ-а. Радионицу је водио директор ове установе Марко Јелић, који је рекао да су са задовољством подржали манифестацију у Сокобањи.

– Имали смо идеју да подржимо Нушићеве хајдуке и да децу нуачимо како се пишу писма, разгледнице, да их научимо како се адресирају, како се лепе поштанске марке, која је улога поште и да из овог лепог места пошаљу врло важне поруке љубави, пуно неких интересантних порука ка оним драгим особама којима су они одлучили да пошаљу, и за неких пет до десет дана ће на адресе које су адресирали стићи поруке из Сокобање. На тај начин ћемо децу научити шта је улога поште, схватиће колико је пошта важна за комуникацију данас у преношењу порука, а истовремено се подсећамо и на нека времена када није било мобилних телефона, није било бољих саобраћајних веза као данас, него је једини начин да се порука пошаље био заправо преко поште – рекао је Јелић.

На овој едукативној радионици деца су сазнала да ће Пошта следеће године обележити 185 година постојања, да је Радио Београд, који је ове године напунио сто година, постао из Поште Краљевине Југославије, као и да је чак 23 милиона порука и писама размењено између Београда и Солунског фронта током Првог светског рата.

Након доделе награда и завршетка „Нушићевих хајдукаˮ, по добром обичају, домаћини и гости сликали су се испред некада старе а данас у новом руху Основне школе „Митрополит Михаилоˮ и слова Сокобање, упутивши притом поруку коју је некад Бранислав Нушић написао о Сокобањи… „Соко-бања, Соко-град, дођеш матор, одеш младˮ.

Текст: Кристијан Ђорђевић; Јелена Радовановић

Фото: Кристијан Ђорђевић

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

4 + twelve =