Награђене „златне рукеˮ: Признања чуварима традиције од Кикинде до Бабушнице

Друштво

Поделом награда најуспешнијим учесницима, завршен је 42. Национални сабор „Златне рукеˮ, који је одржан јуче на сокобањском шеталишту. Признања из Сокобање понели су учесници из свих крајева Србије, од Кикинде до Бабушнице, а нека од њих припала су и локалним чуварима традиције.

Занатска радња „Вез Струковањеˮ из Кикинде освојила је прву награду у категорији очување старих заната, за вез струковање. Марина Пејчић из Бабушнице добила је награду за најочуванији и најоригиналнији експонат, женски хаљетак од сукна, док је у категорији савремених украсних предмета награђена Драгица Кркајац из Краљева, за хаљину са везеним етно мотивима.

Награђена је и најмлађа учесница Јулијана Станојевић, девојчица из Сокобање за ручно рађене играчке. Прву награду за најбољи вез освојила је Драгица Дијековић из Лазарева код Зрењанина, за везени пешкир.

Додељене су и награде за најбоље припремљена традиционална јела. Награда „Голуб Радовановићˮ, за најбоље јело из сокобањског краја, припала је Андријани Ивковић из Мужинца, док је за најбоље јело из Србије награђена Нелица Петровић из Васиља код Књажевца.

Председник жирија, етнолог Дејан Крстић, рекао је да је избор био тежак, али да су задовољни исходом такмичарског дела. Он је додао да се манифестација дешава на правом месту у центру Сокобање, популарне туристичке дестинације. Етнолог је подсетио и на допринос Голуба Радовановића, оснивача манифестације, очувању културног наслеђа овог краја.

– Са Голубом сам се дружио и био му рецензент многих књига. Најзначајније етнографске записе из сокобањског краја управо је оставио тај човек. Радио је и етно филмове и оставио ову значајну манифестацију Сокобањи – рекао је Крстић.

Признање је уручено и Љубинку Миленковићу, директору Туристичке организације која је дуги низ година организовала „Златне рукеˮ.

– Културни центар Сокобања достојно је наставио оно што је Туристичка организација радила претходних 40 година, и као Туристичка организација и као Центар за културу јер смо више од две деценије пословали као Организација за туризам и културу – рекао је Миленковић, похваливши и остале активнсоти Културног центра које, како је навео, чувају од заборава нашу материјалну и нематеријалну културну баштину.

На завршници манифестације наступила је певачка секција Културно-уметничког друштва „Сокоˮ, која је програм обогатила традиционалном песмом.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *