Svečanom akademijom u bioskopu „Moravicaˮ sokobanjska Srednja škola obeležiće sutra, 8. oktobra, Dan ove ustanove koji se praznuje baš na dan rođenja našeg komediografa Branislava Nušića, po kome nosi naziv. Tema centralne svečanosti, koja počinje u 13 časova, biće osvrt na uspehe đaka prethodnih godina sa akcentom na prošlu školsku godinu. Povodom ovog datuma, danas od 17 časova igraju se fudbalske utakmice između veterana „Ozrenaˮ i ekipe profesora u okviru Memorijala „Goran Đukićˮ.
„Pravi uspeh svake srednje škole u relativno malim mestima kao što je Sokobanja jeste opstati i imati stabilan broj učenikaˮ, ističe direktorka ustanove uoči obeležavanja važnog dana. Ona dodaje da je škola „Branislav Nušićˮ u tome uspela kreativnom upisnom politikom, slušajući i privredu Sokobanje, potrebe lokalne samouprave i svih građana Sokobanje i uz podršku Ministarstva prosvete.
– Poslednjih nekoliko godina mi stabilno upisujemo broj đaka i niti stagniramo niti padamo po broju učenika. Ono što je takođe veoma značajno i što je sigurno doprinelo jesu aktivnosti koje sprovode profesori sa našim učenicima van škole. Mi smo uspostavili dosta dobru saradnju sa više škola i organizacija van Sokobanje. Sa njima sarađujemo u oblasti razmene učenika. Naši učenici imaju priliku da otputuju do druge škole, vide drugi grad, nauče nešto novo u načinu rada te škole. Naši đaci imaju prilike da posećuju razne festivale, znamenitosti… Takođe, tu se radi i o razmeni iskustava na nastavničkom nivou – ističe direktorka i navodi da je jedna od najznačajnijih ovakvih aktivnosti stručna praksa učenika u inostranstvu, koju realizuju uz pomoć Erazmus plus programa.
Sokobanjska srednja škola, najpre kao gimnazija, sa radom je počela pre 62 godine, 1. septembra 1962. Tada je imala odeljenja prirodno-matematičkog i društveno-jezičkog smera. Kako je zapisano, prva generacija brojala je sto učenika koji su nastavu pohađali u staroj zgradi osnovne škole. I danas se Sokobanjci sa ponosom sećaju prvih profesora, Obrena Avramovića, Nade Đurišić, Milorada Conića, Vojislava Stojanovića Žuće, Branislava Paunkovića, Vere Radosavljević, Verice Mirčić, Zagorke Ilić, Đorđa Nikolića, Slobodana Paunkovića, Miladina Bajića, Bogoljuba Subića i Konstantina Radivojevića.
Interesantno da je škola nekada radila i u trećoj smeni, pa se poslednji čas završavao u deset sati uveče. Nova zgrada škole počela je da se gradi već 1963. godine, a koliko je tadašnjim Banjcima bilo važno obrazovanje pokazuje to što je umesto planiranih pet, prikupljeno više od 14 miliona tadašnjih dinara iz opštinske kase, od preduzeća i građana. Sokobanjci iz svih krajeva opštine radili su besplatno i dopremali građevinski materijal. Za kuma je žrebom izabran Sveta Dimitrijević, radnik Autotransportnog preduzeća iz Sokobanje.
U školskom centru radila je školska razglasna radio stanica koju su uređivali učenici, a novinska sekcija izdavala je list „Naši daniˮ, koji je pokrenut 1967. Ono što se posebno pamti kada je ova ustanova u pitanju jeste i poseta, za sada jedinog, srpskog nobelovca Ive Andrića, koji je bio čest gost Banje. Nakon razgovora sa učenicima ove škole o književnom stvaralaštvu zapisao je: „Posle sastanka sa učenicima vaše škole održanog 22. maja 1972. godine, hteo bih da poželim svima mladim drugovima što više snage, vedrine i životne radosti u životu koji stoji pred njima. Vaš, Ivo Andrićˮ.
Danas Srednja škola „Branislav Nušićˮ, pored gimnazijskog smera koji je zadržala od samog osnivanja, obrazuje i buduće fizioterapeute, turističke tehničare, trgovce i kuvare.
Tekst: K. Đ; J. R.