На Нушићев рођендан прослава Дана школе која носи његово име

Друштво

Свечаном академијом у биоскопу „Моравицаˮ сокобањска Средња школа обележиће сутра, 8. октобра, Дан ове установе који се празнује баш на дан рођења нашег комедиографа Бранислава Нушића, по коме носи назив. Тема централне свечаности, која почиње у 13 часова, биће осврт на успехе ђака претходних година са акцентом на прошлу школску годину. Поводом овог датума, данас од 17 часова играју се фудбалске утакмице између ветерана „Озренаˮ и екипе професора у оквиру Меморијала „Горан Ђукићˮ.

„Прави успех сваке средње школе у релативно малим местима као што је Сокобања јесте опстати и имати стабилан број ученикаˮ, истиче директорка установе уочи обележавања важног дана. Она додаје да је школа „Бранислав Нушићˮ у томе успела креативном уписном политиком, слушајући и привреду Сокобање, потребе локалне самоуправе и свих грађана Сокобање и уз подршку Министарства просвете.

– Последњих неколико година ми стабилно уписујемо број ђака и нити стагнирамо нити падамо по броју ученика. Оно што је такође веома значајно и што је сигурно допринело јесу активности које спроводе професори са нашим ученицима ван школе. Ми смо успоставили доста добру сарадњу са више школа и организација ван Сокобање. Са њима сарађујемо у области размене ученика. Наши ученици имају прилику да отпутују до друге школе, виде други град, науче нешто ново у начину рада те школе. Наши ђаци имају прилике да посећују разне фестивале, знаменитости… Такође, ту се ради и о размени искустава на наставничком нивоу – истиче директорка и наводи да је једна од најзначајнијих оваквих активности стручна пракса ученика у иностранству, коју реализују уз помоћ Еразмус плус програма.

Данашњи колектив школе

Сокобањска средња школа, најпре као гимназија, са радом је почела пре 62 године, 1. септембра 1962. Тада је имала одељења природно-математичког и друштвено-језичког смера. Како је записано, прва генерација бројала је сто ученика који су наставу похађали у старој згради основне школе. И данас се Сокобањци са поносом сећају првих професора, Обрена Аврамовића, Наде Ђуришић, Милорада Цонића, Војислава Стојановића Жуће, Бранислава Паунковића, Вере Радосављевић, Верице Мирчић, Загорке Илић, Ђорђа Николића, Слободана Паунковића, Миладина Бајића, Богољуба Субића и Константина Радивојевића.

Интересантно да је школа некада радила и у трећој смени, па се последњи час завршавао у десет сати увече. Нова зграда школе почела је да се гради већ 1963. године, а колико је тадашњим Бањцима било важно образовање показује то што је уместо планираних пет, прикупљено више од 14 милиона тадашњих динара из општинске касе, од предузећа и грађана. Сокобањци из свих крајева општине радили су бесплатно и допремали грађевински материјал. За кума је жребом изабран Света Димитријевић, радник Аутотранспортног предузећа из Сокобање.

У школском центру радила је школска разгласна радио станица коју су уређивали ученици, а новинска секција издавала је лист „Наши даниˮ, који је покренут 1967. Оно што се посебно памти када је ова установа у питању јесте и посета, за сада јединог, српског нобеловца Иве Андрића, који је био чест гост Бање. Након разговора са ученицима ове школе о књижевном стваралаштву записао је: „После састанка са ученицима ваше школе одржаног 22. маја 1972. године, хтео бих да пожелим свима младим друговима што више снаге, ведрине и животне радости у животу који стоји пред њима. Ваш, Иво Андрићˮ.

Данас Средња школа „Бранислав Нушићˮ, поред гимназијског смера који је задржала од самог оснивања, образује и будуће физиотерапеуте, туристичке техничаре, трговце и куваре.

Текст: К. Ђ; Ј. Р.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

three + 7 =