„Mali Rtanjski vrhovi”, oaza jedinstvenog prirodnog sadržaja: Ovoga puta kao savezna planinarska akcija

Društvo

Planinu Rtanj na istoku Srbije svi prepoznaju po vrhu Šiljak (1.565 mnv), kapeli na samom vrhu i piramidi za čiji nastanak postoje tvrdnje, dileme i široke polemike. Ono što je manje poznato jeste da ceo taj prostor čine i manji vrhovi koji se protežu, kako grebenom planine, Preslo i Kusak, tako i okolinom, Baba 1, Baba 2, Stenje, Mućea, koji se nazivaju i malim vrhovima Rtnja. Zapravo ih ima preko 20, i širom okolinom protežu se ka selima i sokobanjskoj strani. Oni, sa svojim planinicama ili brdima ako je tako lakše, Greda, Lisac, Kostadinovica i druga, čine jedinstvenim ovo parče planete Zemlje.

Netaknuta priroda, jedinstvenost terena, šume i kameniti prostor koji se, poput saća proteže do dubina zemlje, svojim jamama, pećinama, raznolikošću flore i faune, uslovila je atraktivne planinarske akcije, kako bi se i takvo područje približilo i drugim ljudima i na taj način stavilo ovaj deo Sokobanje na planinarsku, a samim tim i na turističku mapu.

Tako je i ovog poslednjeg majskog vikenda održana, prvi put kao savezna, akcija „Mali rtanjski vrhovi”, u organizaciji Planinarskog društva „Oštra Čuka” i Udruženja građana „Velika Porica-Rtanj” iz Šarbanovca. Akcija koja je startovala u 10 časova odvijala se trasom: Cerovi (Kuzmanova pojata), Mućea, Javor, Zvečanici (jama Zvečana propast) koja ima dva ulaza, jedan veći i nedaleko jedan manji sa dubinama od 108 metara, vrhovi Baba 1 i Baba 2 kao najviša tačka, jama Velika Porica sa svojim otvorom koji se vidi i na Gugl mapama i dva duža kanala, što je činilo težu stazu u dužini od 16 kilometara i visinom oko 700 metara. Na raspolaganju je bila i kraća staza koja je vodila istom trasom sa izuzetkom vrhova Baba, dužine od oko 10 kilometara. Za sigurnost planinara bila je zadužena Gorska služba spasavanja.

– Ovo je novi proizvod. Jeste da ova staza postoji unazad negde tri, četiri godine, ali je uvek nešto modifikujemo i menjamo. Bila je kraća, pa je bila jednosmerna, međutim sad smo napravili neke vrstu kružne staze koja je u vidu osmice i gde se nekoliko tačaka prepliće. U planu je da se ova staza spoji sa stazom koja vodi iz naselja Rtanj. To su već trasirali meštani iz Udruženja građana ‘Velika Porica-Rtanj’. Takođe, oni su zaslužni što ova staza živi i postoji. Evo, već četvrtu godinu zajedno sprovodimo ovakav vid akcije i ovo je prvi put da je na tom republičkom, saveznom nivou – kaže Mladen Antić, predsednik PD „Oštra Čuka” Sokobanja.

Akcija „Mali rtanjski vrhovi” okupila je oko 400 ljudi, što entuzijazista, rekreativaca, prirodnjaka, udruženja koja se bave zaštitom biljaka i živitinja, planinara iz oko 30 klubova i udruženja. Prema rečima Mladena Antića ovo je dobar uspeh.

– Sada ima sve više i više takvih ljudi na akciji, tako da može da se kaže da je to jedna planinarska edukativno-ekološka akcija. Na svakom mestu stanemo, popričamo sa ljudima. Njih mnogo interesuje gde se nalaze, šta ima na tom mestu, šta raste. I svi su oduševljeni ovom oazom, što je netaknuto, što nema divlje gradnje, nema ljudskog uticaja u toj meri, osim što su staze samo markirane, obeležene putokazima. Staza je tako napravljena da predstavlja turistički proizvod Sokobanje. Sada jednostavno i sami možete da dođete. Pogledate putokaze, vidite gde će te, idete. Jednostavno, da i mi nismo tu stalno sa vama, možete sami da obiđete sve bez ikakvih problema. I to je poenta cele ove priče – kaže Antić.

Po završetku planinarenja po okolini Rtnja, goste su dočekali meštani iz Udruženja građana „Velika Porica-Rtanj”, Šarbanovac. Ovi gostoljubivi, srdačni domaćini planinare su ugostili tradicionalno, posnim i mrsnim pasuljem kuvanim u velikim kazanima.

Deo atmosfere sa planinarske akcije „Mali rtanjski vrhovi” možete pogledati i na našem (Youtube) kanalu:

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

three + two =