Opštine Sokobanja i Boljevac su među prvima u Srbiji dale podršku za formiranje lokalne akcione grupe – LAG RTANJ, koja predstavlja privatno, javno i civilno partnerstvo i obuhvata kompletnu teritoriju opština Boljevac i Sokobanja. Ova lokalna akciona grupa, pored već pomenutih opština, ima podršku i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, Sektora za ruralni razvoj i Uprave za agrarna plaćanja i podršku u okviru IPARD programa. LAG RTANJ učestvuje u propisanom procesu akreditacije i na osnovu odluke nadležnog organa stiče status i funkcije lokalne akcione grupe u skladu sa principima LEADER i CLLD (Lokalni razvoj vođen zajednicom) pristupa sa krajnjim ciljem unapređenja kvaliteta života lokalnog stanovništva na području LAG-a.
Ovaj vid udruživanja urađen je po ugledu na slične asocijacije u EU i ima za cilj da podigne nivo proizvodnje u poljoprivredno – prehrambenom sektoru i ruralni razvoj teritorije partnerstva, omogući kvalitetnije rešavanje stvarnih problema lokalnog stanovništva a isto tako radi na očuvanju kulturnog nasleđa i obogaćenju društvenog života u lokalnoj zajednici. Svrha osnivanja lokalnih akcionih grupa jeste planiranje onoga što je potrebno uraditi, preduzimanje konkretnih aktivnosti, njihovo unapređivanje i integrisanje u lokalne, privatne, javne i nevladine organizacije kako bi kvalitetnije rešavali stvarne problemi lokalnog stavnovništva. Slaviša Krstić, predsednik LAG Rtanj, kaže da je prvi zadatak udruženja izrada Lokalne strategije ruralnog razvoja teritorije na kojoj je zasnovano partnerstvo za period do 2023.godine.
− Mi smo 20. februara 2020. godine, sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Sektorom za ruralni razvoj i Upravom za agrarna plaćanja, zaključili ugovor o odobravanju podsticaja po osnovu Javnog poziva za podršku programima koji se odnose na pripremu i sprovođenje lokalnih strategija ruralnog razvoja u skladu sa LEADER pristupom. U vezi sa tim, a u svrhu prikupljanja informacija pripremili smo onlajn anketu za izradu Lokalne strategije ruralnog razvoja za teritoriju LAG Rtanj za pomenuti period po LEADER pristupu. Jedan od osnovnih principa LEADER pristupa u izradi LSRR je „Bottom Up” – pristup „odozdo prema gore” u kojem lokalno stanovništvo sa teritorije LAG-a (Opština Boljevac i Sokobanja) učestvuje u donošenju odluka o lokalnim strategijama ruralnog razvoja i određivanju prioriteta koji će se primenjivati u našoj lokalnoj zajednici. Mi zajedno moramo da se dogovorimo jasno o onome što zajednica želi da promeni izradom i implementacijom pomenute strategije, koja predstavlja plansko- razvojni dokument za period do 2023. godine − rekao je Krstić
Predsednik LAG Rtanj poziva meštane opština Boljevac i Sokobanja da se pridruže fejsbuk grupi „Izrada Lokalne strategije ruralnog razvoja(LSRR) za teritoriju LAG RTANJ” i aktivno učestvuju u izradi Lokalne strategije ruralnog razvoja koja obuhvata kompletnu teritoriju opštine Boljevac i opštine Sokobanja. Anketa za izradu Lokalne strategije ruralnog razvoja po LEADER pristupu za teritoriju LAG RTANJ https://docs.google.com/forms/d/1bnUthYaRRAnwEdxkSpnJaT1F-74jUdzs9SAkLOL6lWI/edit.
Prema njegovim rečima, sledeći korak je sastanak sa lokalnim akterima na teritoriji partnerstva iz javnog,privatnog i civilnog sektora, sa predstavnicima mladih, posebno sa meštanima seoskih sredina i uspostavljanje jasnog sporazuma o onome što zajednica želi da promeni što je prva i najvažnija aktivnost u izradi lokalne strategije ruralnog razvoja.
− S obzirom da su dosadašnja iskustva pokazala da LEADER može da napravi pravu razliku u svakodnevnom životu ljudi u ruralnim oblastima, veoma je važno da se uključe sve zainteresovane strane u pripremi a kasnije i implementaciji LSRR − ističe Krstić.