ЈКП „Напредакˮ: Кварови на водоводној мрежи рекордни, екипе све спремније

Друштво

Кварови на водоводној мрежи у Сокобањи честа су слика и овог лета. У последњих месец, два забележен је рекордан број кварова. Преоптерећење мреже са једне стране и старе цеви са друге разлог су што Сокобањци често остају без воде. Санација кварова изискује доста новца, али и појачано ангажовање екипа које дежурају и викендом и ноћу, како би се кварови што пре санирали, а потрошачи што краће били без воде.

Директорка предузећа „Напредакˮ Ана Вељковић каже да је убрзано време реаговања и поправки и да екипе успевају да санирају и по неколико кварова дневно.

– То је свакако допринело и до повећања трошкова наших материјала, цеви и резервних делова, али грађани су могли да се увере у то да се сви кварови санирају у што краћем року. Морам да нагласим да се ради по принципу приоритета. Имали смо пре неки дан ситуацију великог квара у улици Кнеза Милоша, где је један део Царине остао без воде – наводи Вељковићева.

Велики проблем, по њеним речима, представља и то што се вода ненаменски троши. И раније су посредством медија упућивали апел суграђанима да воду троше рационално. Уколико се, каже, настави са претераном потрошњом, сасвим очекивани сценарио могао би бити и рестрикције воде.

– Сада су велике врућине, незапамћено топло време. Можете да се уверите и у медијима да многи градови у окружењу заиста имају проблема са водоснабдевањем, и то неки градови који никада раније нису наилазили на такве проблеме, пре свега Лозница која има Дрину, па Београд, Ниш, Горњи Милановац, Инђија… Дакле, реке и водоизворишта и водозахвати су на минимуму – упозорава наша саговорница.

Када је реч о локалном проблему, док се ради на санацији кварова, што изискује и време и новац, са друге стране предузеће „Напредакˮ спроводи програм реконструкције и изградње водоводне мреже. Прва фаза радова у Драговићевој улици је завршена и ту је замењен водовод стар чак 90 година. Директорка Вељковић каже и да су приликом повезивања старе на нову мрежу у делу мермерног шеталишта наишли на велики број дивљих прикључака, што је додатно оптерећивало водоснабдевање.

– Дакле, уз реконструкцију овог цевовода који је из 1934. године и уз проналажење и уклањање дивљих прикључака смо допринели такође нормализацији водоснабдевања. То је логичан след активности који смо у последњих неколико година радили ка реконструкцији водоводне, а и канализационе мреже. Настављамо са овим активностима, најесен нас очекују врло озбиљни радови, такође нас очекује и почетак радова који је у оквиру ППФ7 пројекта. Коначно ћемо израдити постројење за прераду отпадних вода чиме ћемо смањити загађење и реке Моравице и Бованског језера, а исто тако ћемо у оквиру тог пројекта одрадити реконструкцију дела канализационе и дела водоводне мреже, чиме ћемо такође допринети бољем и уреднијем снабдевању наших суграђана, и већој заштити наше животне средине, а и воде за пиће – поручује директорка „Напреткаˮ.

И поред свих проблема са којима се предузеће суочава када је реч о водоводној мрежи, оно што је веома важно јесте да је, по речима ддиректорке, водоснабдевање у вишим зонама углавном стабилно и да је вода која долази до потрошача исправна. Параметри се редовно прате, наводи директорка, а све у циљу да се потрошачи снабдевају квалитетном и здравом пијаћом водом.

Текст: Кристијан Ђорђевић; Јелена Радовановић

Фото: Кристијан Ђорђевић

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

ten + six =