JKP „Napredakˮ: Kvarovi na vodovodnoj mreži rekordni, ekipe sve spremnije

Društvo

Kvarovi na vodovodnoj mreži u Sokobanji česta su slika i ovog leta. U poslednjih mesec, dva zabeležen je rekordan broj kvarova. Preopterećenje mreže sa jedne strane i stare cevi sa druge razlog su što Sokobanjci često ostaju bez vode. Sanacija kvarova iziskuje dosta novca, ali i pojačano angažovanje ekipa koje dežuraju i vikendom i noću, kako bi se kvarovi što pre sanirali, a potrošači što kraće bili bez vode.

Direktorka preduzeća „Napredakˮ Ana Veljković kaže da je ubrzano vreme reagovanja i popravki i da ekipe uspevaju da saniraju i po nekoliko kvarova dnevno.

– To je svakako doprinelo i do povećanja troškova naših materijala, cevi i rezervnih delova, ali građani su mogli da se uvere u to da se svi kvarovi saniraju u što kraćem roku. Moram da naglasim da se radi po principu prioriteta. Imali smo pre neki dan situaciju velikog kvara u ulici Kneza Miloša, gde je jedan deo Carine ostao bez vode – navodi Veljkovićeva.

Veliki problem, po njenim rečima, predstavlja i to što se voda nenamenski troši. I ranije su posredstvom medija upućivali apel sugrađanima da vodu troše racionalno. Ukoliko se, kaže, nastavi sa preteranom potrošnjom, sasvim očekivani scenario mogao bi biti i restrikcije vode.

– Sada su velike vrućine, nezapamćeno toplo vreme. Možete da se uverite i u medijima da mnogi gradovi u okruženju zaista imaju problema sa vodosnabdevanjem, i to neki gradovi koji nikada ranije nisu nailazili na takve probleme, pre svega Loznica koja ima Drinu, pa Beograd, Niš, Gornji Milanovac, Inđija… Dakle, reke i vodoizvorišta i vodozahvati su na minimumu – upozorava naša sagovornica.

Kada je reč o lokalnom problemu, dok se radi na sanaciji kvarova, što iziskuje i vreme i novac, sa druge strane preduzeće „Napredakˮ sprovodi program rekonstrukcije i izgradnje vodovodne mreže. Prva faza radova u Dragovićevoj ulici je završena i tu je zamenjen vodovod star čak 90 godina. Direktorka Veljković kaže i da su prilikom povezivanja stare na novu mrežu u delu mermernog šetališta naišli na veliki broj divljih priključaka, što je dodatno opterećivalo vodosnabdevanje.

– Dakle, uz rekonstrukciju ovog cevovoda koji je iz 1934. godine i uz pronalaženje i uklanjanje divljih priključaka smo doprineli takođe normalizaciji vodosnabdevanja. To je logičan sled aktivnosti koji smo u poslednjih nekoliko godina radili ka rekonstrukciji vodovodne, a i kanalizacione mreže. Nastavljamo sa ovim aktivnostima, najesen nas očekuju vrlo ozbiljni radovi, takođe nas očekuje i početak radova koji je u okviru PPF7 projekta. Konačno ćemo izraditi postrojenje za preradu otpadnih voda čime ćemo smanjiti zagađenje i reke Moravice i Bovanskog jezera, a isto tako ćemo u okviru tog projekta odraditi rekonstrukciju dela kanalizacione i dela vodovodne mreže, čime ćemo takođe doprineti boljem i urednijem snabdevanju naših sugrađana, i većoj zaštiti naše životne sredine, a i vode za piće – poručuje direktorka „Napretkaˮ.

I pored svih problema sa kojima se preduzeće suočava kada je reč o vodovodnoj mreži, ono što je veoma važno jeste da je, po rečima ddirektorke, vodosnabdevanje u višim zonama uglavnom stabilno i da je voda koja dolazi do potrošača ispravna. Parametri se redovno prate, navodi direktorka, a sve u cilju da se potrošači snabdevaju kvalitetnom i zdravom pijaćom vodom.

Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović

Foto: Kristijan Đorđević

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

3 × 5 =