Грађани потписали приговоре против Просторног плана подручја Ртањ: Учесници скупа обишли и мерни торањ на Буковику (ВИДЕО)

Друштво

Неколико десетина грађана окупило се овог викенда како би исказало незадовољство просторним планом Ртња и, како се чуло, планираним копањем, ископавањем и сечом шума на овом заштићеном подручју. Организатори из неколико група грађана, кажу да су задовољни одзивом и да је приговоре на просторни план потписао велики број грађана.

По речима Доситеја Ђуровића, једног од активиста, потписани приговори биће прослеђени на адресу републичке Агенције за просторно планирање и Општине Сокобања.

– Тиме се добија право на учешће на гласању и јавној расправи 11. октобра, где се одлучује о том катастрофалном плану који подразумева уништење овог краја. Доста људи је прошло, потписало приговоре и отишло. То је добро, имали смо и подршку локалних бизниса са освежењима и ужином, подршку адвоката и судија, неких одавде, а неких који живе у Нишу који имају куће у Сокобањи и воле овај крај. Ту нема позиције и опозиције, има само здравог разума и неких корпорација које толико боли уво за све нас овде, које гурају неки свој лудачки план који се своди на рударење, сечу шума, грађење ветропарка тамо где нема ветра, има само на парчету где је Честобродица. Не можемо више себи да приуштимо да будемо пасивни и апатични, морамо да се изборимо за што боље услове за овај крај. Ако будемо мирни они ће урадити још више него што су мислили да ураде. Пасивност ће довести до још горих резултата по нас – изнео је своје страхове Ђуровић.

Он је додао и да их брину наводно планирана акумулациона језера која би променила овај крај.

– Више не би била ваздушна бања. Већ је и Бованско језеро тотално променило влажност ваздуха. Овде би се сад са свим тим акумулационим језерима тотално пореметила клима и плус су та језера за туризам, а на неким местима је око Ртња предвиђено језеро за туризам, а поред ископавање руда. То је јако сумњиво. Значи око тога се прави нека прича да би људи пристали на копање и онда кад се нађе руда, е сад морамо да наставимо, нашли смо руду. Не долазе у обзир никаква ископавања. Ајмо да радимо да се људи врате овде. Голф терени, виле, све је то супер, али делови који се тичу сече шума, ветропарка на месту где нема ветра, акумулациона језера, бушотине, ископавање руда, то једноставно не смемо да дозволимо. Ово је прелеп крај, ово је заштићени крај, природни резерват, термалне воде, туризам, једноставно сокобањско-ртањски крај морамо да сачувамо. Не можемо да чекамо неког другог, свако мора помало нешто да уради… Не смемо да учествујемо у својој пропасти – упозорава Ђуровић.

Након скупа, учесници су отишли и до мерног торња, који је како наводе изграђен за контролу јачине ветра, на планини Буковик. Како су навели он је 140 метара висине и и изграђен је противно Решењу Министарства заштите животне средине.

Текст: Кристијан Ђорђевић; Јелена Радовановић

Фото: Кристијан Ђорђевић

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

sixteen + 18 =