Dobruj, Dabiživ, Kradin, Dragobad, Kolibaba… Neka od imena nekadašnjih Sokobanjaca

Društvo

O imenima koja su se nosila u 15. veku i postojala u sokobanjskom kraju i njegovim selima saznajemo iz fragmenata opširnog popisa vidinskog sandžaka iz 1478-81. godine. Ovi fragmenti se nalaze u arhivu Predsedništva Vlade Republike Turske, čuvaju se u fondu katastarskih popisanih deftera (katastarski poreski popis koje je vodilo Osmansko carstvo o stanovništvu, selima), jedini sačuvani iz 15. veka, i kao takvi i najstariji popisi stanovništva u oblastima Svrljiga i Banje.

Pod upravom tvrđave Banja, današnjeg Sokograda, timarima i posadnicima tvrđave, u popisu iz ovih godina nailazimo na sela Sokobanje koja su i danas prisutna: Boružnica (Poružnica), Mužince (Mužinac), Sredna Vrmza (Vrmdža), Resnik, Gorna Čučuna koja se nalazila između Resnika i Sokobanje, a pripojena je Resniku. Tu su i sela sa nepoznatim mestima koja danas ne postoje, a nalazila su se u oblasti Banja: selo Diverac, Trbušnica, Gubujce, Kruševo, Brest ili Prest, Orahovica, Gorni Vladan, kao i selo Radenkovce (Radenkovac) i selište Doljani, koje je tada pripadalo tvrđavi Svrljig, a danas je selo Sokobanje.

Pored imena koja su i danas u upotrebi poput Petra, Nikole, Radomira, Jovana, Filipa, Lazara, Stepana (Stefana), onih imena koja su se zvaršavala na slav ili sav (Vukoslav, Bogoslav, Dobromir, Bogomir), neka imena danas ne srećemo u upotrebi, ili retko.

U popisima nailazimo na imena: Dobruj, Milaš, Dabiživ, Gruban, Burko, Rahota, Pavel, Boja, Radohna, Tiho, Kradin, Dragija. Na spisku su i Milko, Prodan, Vlkašin, Vitan, Borosan, Radič, Stače, Bala, Milaka, Nagil, Mildrug, Ralča, Branoš, Dabča, Mišla, Đorg…

Foto K. Đ.

Među imenima starih stanovnika Banje su i Bolen, Pribil, Radota, Denal, Berčunko, Prisel, Ignat, Bratoj, Bukanac, Ivaniš, Džuraš, Krajmir, Krasa, Delčica, Petret, kao i Dragobad, Borosan, Predimir, Grubče, Kolibaba, Stamat, Balka, Dušman, Dumsin, Dujča… Sva ona nalaze se na spisku imena sinova, otaca i potomaka popisanih u vreme Turaka.

Naravno popisana su i imena žena, ali u nešto u manjem broju: Vidoslava, Džurana, Branisava, Olivera, Vlaja, Stojana, Janka, Vinka, Radoslava, Pauna, Bradisava, Jovana, Danica, Radoslava.

Sva ova imena, kao i ona koja možda i nisu danas u upotrebi ili nisu moderna, deo su istorije jednog kraja. Ta istorija ne prestaje da živi, ona je trajna i teče. Bilo da su imena ona tradicionalna ili ona koja su nova, moderna, tokom vremena postaju ista takva tradicija i istorija u kraju u kojem je sačuvan deo prošlosti kojim dominira jedan stari grad ili utvrđenje, a to je Sokograd.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

fifteen − five =