Добруј, Дабижив, Крадин, Драгобад, Колибаба… Нека од имена некадашњих Сокобањаца

Друштво

О именима која су се носила у 15. веку и постојала у сокобањском крају и његовим селима сазнајемо из фрагмената опширног пописа видинског санџака из 1478-81. године. Ови фрагменти се налазе у архиву Председништва Владе Републике Турске, чувају се у фонду катастарских пописаних дефтера (катастарски порески попис које је водило Османско царство о становништву, селима), једини сачувани из 15. века, и као такви и најстарији пописи становништва у областима Сврљига и Бање.

Под управом тврђаве Бања, данашњег Сокограда, тимарима и посадницима тврђаве, у попису из ових година наилазимо на села Сокобање која су и данас присутна: Боружница (Поружница), Мужинце (Мужинац), Средна Врмза (Врмџа), Ресник, Горна Чучуна која се налазила између Ресника и Сокобање, а припојена је Реснику. Ту су и села са непознатим местима која данас не постоје, а налазила су се у области Бања: село Диверац, Трбушница, Губујце, Крушево, Брест или Прест, Ораховица, Горни Владан, као и село Раденковце (Раденковац) и селиште Долјани, које је тада припадало тврђави Сврљиг, а данас је село Сокобање.

Поред имена која су и данас у употреби попут Петра, Николе, Радомира, Јована, Филипа, Лазара, Степана (Стефана), оних имена која су се зваршавала на слав или сав (Вукослав, Богослав, Добромир, Богомир), нека имена данас не срећемо у употреби, или ретко.

У пописима наилазимо на имена: Добруј, Милаш, Дабижив, Грубан, Бурко, Рахота, Павел, Боја, Радохна, Тихо, Крадин, Драгија. На списку су и Милко, Продан, Влкашин, Витан, Боросан, Радич, Стаче, Бала, Милака, Нагил, Милдруг, Ралча, Бранош, Дабча, Мишла, Ђорг…

Фото К. Ђ.

Међу именима старих становника Бање су и Болен, Прибил, Радота, Денал, Берчунко, Присел, Игнат, Братој, Буканац, Иваниш, Џураш, Крајмир, Краса, Делчица, Петрет, као и Драгобад, Боросан, Предимир, Грубче, Колибаба, Стамат, Балка, Душман, Думсин, Дујча… Сва она налазе се на списку имена синова, отаца и потомака пописаних у време Турака.

Наравно пописана су и имена жена, али у нешто у мањем броју: Видослава, Џурана, Бранисава, Оливера, Влаја, Стојана, Јанка, Винка, Радослава, Пауна, Брадисава, Јована, Даница, Радослава.

Сва ова имена, као и она која можда и нису данас у употреби или нису модерна, део су историје једног краја. Та историја не престаје да живи, она је трајна и тече. Било да су имена она традиционална или она која су нова, модерна, током времена постају иста таква традиција и историја у крају у којем је сачуван део прошлости којим доминира један стари град или утврђење, а то је Сокоград.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

three × two =