Crkva i vernici na današnji dan proslavljaju praznik posvećen Jovanu, sinu judejskog sveštenika Zaharija, rođenog 24. juna po julijanskom kalendaru, pola godine pre Isusa Hrista. Kako je njegova glavna uloga, po Bibliji, odigrana na dan Bogojavljanja i prikazana kao objavljivanje glasa sa nebesa spuštanjem svetoga duha u vidu goluba na glavu krštenog Isusa Hrista, crkva je 20. januar ili dan nakon praznika Bogojavljanja posvetila ovom svecu.
Sveti Jovan Krstitelj u narodu je poznat i po mnogim drugim imenima: Jovan Glavosek, Jovan Biljober, Jovan metlar, Jovan Preteča. Zaštitnik je putnika, pevača, muzičara, krojača, kožara, metlara, gostoničara, osuđenika na smrt, zatvorenika, obolelih od epilepsije, krznara, vunara, odgajivača ptica.
Mnogi su običaji koji su se u narodu poštovali o ovom danu. Običaj bratimljenja i kumljenja kao stare i duhovne institucije u narodu, po uzoru na karakter i poštenje Jovanovo. Pored tradicionalnog rezanja kolača, u nekim su se krajevima ikone iznosile iz kuće i umivale u reci ili bunaru. Poštovao se i običaj da se na današnji dan ne jede ništa što je crvene boje jer ona simbolizuje nevino prolivenu krv. Na današnji dan ne bi trebalo koristiti pletivo, igle i makaze kako miševi ne bi grizli veš. Poruka Jovana Krstitelja i reči izrečene: „Volite jedan drugoga”, temelj je i jedno od glavnih načela hrišćanskoga sveta sačuvan do današnjih dana.
Slava Svetog Jovana široko je rasprostranjena u pravoslavnom svetu po broju svečara.