Opština Sokobanja i Turistička organizacija Sokobanja, pretprošle godine započeli su proceduru koja vodi ka konzervaciji i restauraciji Sokograda, zaštitnog znaka Sokobanje, saznajemo od Ljubinka Milenkovića, direktora Turističke organizacije Sokobanja. U toku ove godine u planu je izvođenje snimanja Sokograda, koje će služiti kao osnova za detaljniju analizu i planiranje rekonstrukcije kako bi se oživelo i autentično predstavilo ovo srednjovekovno nasleđe.
− Snimanjem celog grada utvrdiće se gabarit svih očuvanih zidina Sokograda jer ispod stena ima dosta zidina donjeg grada koje su zarasle u šiblje, žbunje za koje mnogi ne znaju ni da postoje. Nakon toga sledi izrada projekta zatečenog stanja. Naravno pre toga potrebno je obaviti raščišćavanje terena u skladu sa uslovima Zavoda za zaštitu prirode i pod rukovodstvom Zavoda za zaštitu spomenika iz Niša, nakon čega će se početi sa pripremom projektne dokumentacije − rekao je Milenković.
Prema njegovim rečima čitav ovaj proces trajaće od pet do sedam godina do konačne konzervacije, kako bi se grad zaštitio od dalje degradacije a sa krajnjim ciljem potpune rekonstrukcije i stavljanja u turističku valorizaciju.
− Tako da proces jeste kompleksan ali ono što je važno i ohrabrujuće je da sve nadležne institucije imaju najbolju nameru da mi ovaj posao završimo, da ovu kulturno-istorijsku dragocenost sačuvamo, da je turistički valorizujemo, ostavimo narednim generacijama i zaštitimo od dalje degradacije i propadanja i uz to svakako da sačuvamo i sve jedinstvene prirodne vrednosti i atrakcije koje Sokobanja ima – naglasio je Milenković.
E to bi bilo dobro i lepo i korisno