U sokobanjskim ugostiteljskim objektima velika količina namirnica dolazi sa strane, iz drugih regiona ili trgovinskih lanaca, a na meniju se retko nađe tradicionalno lokalno jelo. To su neki od zaključaka istraživanja koje je Regionalna razvojna agencija Istočne Srbije RARIS sprovela na ovom području u saradnji sa Poljoprivrednim fakultetom u Beogradu. Cilj je bio da se na terenu ustanovi kakve su veze između trgovine i turizma, kako bi se radilo na njihovom unapređenju.
Po rečima Natalije Bogdanov, profesorke na beogradskom Poljoprivrednom fakultetu, iako su na samom početku istraživanja imali predrasude da nema saradnje poljoprivrednih gazdinstava u okruženju Sokobanje ili Boljevca sa turističkim objektima, hotelima, restoranima, kafićima, privatnim smeštajem, ispostavilo se da tih veza ipak ima. Međutim, kako je zaključila, vrednost te trgovine između jednih i drugih je jako mala.
– Oni najvredniji proizvodi ili proizvodi koji se u ogromnim količinama troše, primer krompir ili meso ili recimo alkoholna pića, ipak dolaze iz drugih regiona, i preko trgovinskih lanaca, što mislimo da nije neophodno. Ne bih smela da imenujem ali vidimo ko su najvažniji igrači i slutimo kome ide kolač. Mi ovim završavamo istraživanje, rezultate ćemo saopštiti i preneti svima koji su zainteresovani. Dakle donosioci odluka koji imaju volje i želje mogli bi da se postaraju da to malo unaprede – navodi profesorka Bogdanov.
Ono što ih je, kako dodaje, još iznenadilo na terenu jeste da nema dovoljne posvećenosti ugostitelja i turističkih radnika da gostima ponude nešto od lokalne kuhinje. Ranije su, objašnjava, istraživanja pokazivala da su Sokobanjci jako ponosni na svoje kulinarsko nasleđe, što se ovoga puta nije videlo.
– Kad god smo pitali da nam se preporuči tradicionalno jelo, ili da odaberu najvažnije, najbolje, nešto što niko nema, to su na moje iznenađenje bila nacionalna jela, ne lokalna jela. Onaj ko se bavi promocijom turizma vašeg kraja bi isto mogao malo da se posveti tome i da nas malo iznenadi. Kad dođemo ovde da probamo nešto što se nigde na drugom mestu ne može, a ne da su to ćevapi i sarme. Toga ima širom Balkana – ističe naša sagovornica.
Profesorka Bogdanov objašnjava da su oni pozvani da sa stanovišta nauke daju predloge, a rezultati ovog istraživanja omogući će bolje razumevanje i unapređenje stanja u ruralnim područjima. Ona dodaje da su na osnovu opsežnih istraživanja i primenom novih metoda napravili ogromnu bazu podataka turističkih objekata i poljoprivrednih gazdinstava koji imaju potencijal da budu uključeni u turističku ponudu.
Istraživanje plasmana lokalnih proizvoda i njene zastupljenosti u lokalnim ugostiteljskim objektima sprovedeno je u sklopu projekta „Rustikˮ koje finansira Evropska unija. Projekt menadžer u RARISU Dragan Milutinović objašnjava da je ovaj veliki projekat započeo 2022. godine.
– Njegovo partnerstvo realizuje 30 organizacija iz cele Evrope od Engleske preko Finske do Španije, Italije pa i Srbije i Bugarske i u stvari on se bavi istraživanjima na terenu u ruralnim područjima. Ukupno je 14 ruralnih područja identifikovano na prostoru Evrope gde se rade slična istraživanja i cilj je da se dobiju rezultati koji će služiti za izradu lokalnih politika i strategija na bazi realnih pokazatelja a ne na bazi nekakvih političkih odluka ili bilo kakvih drugih odluka. Mi smo istraživanje sproveli u opštinama Sokobanja i Boljevac koje su identifikovane kao opštine od značaja za turizam na ovom području. Sokobanja koja je već lider u turizmu, Boljevac koji ima jako velikih potencijala i pokušali smo da saznamo šta se dešava sa lokalnim proizvodima. Da li turista može da dobije lokalno proizvedenu hranu, da je proba u restoranima, na koji način poljoprivredna gazdinstva i poljoprivredni proizvođači plasiraju svoje proizvode i kako da tu vezu u stvari poboljšamo – navodi Milutinović dodajući da su RARIS i Poljoprivredni fakultet u Beogradu jedini partneri iz Srbije na ovom projektu.
Koliko će ovo istraživanje biti od koristi i da li će se saveti stručnjaka primeniti u praksi ostaje da se vidi. Neke od zaključaka ove studije stručnjaci su predstavili zainteresovanima na prezentaciji koja je juče održana u Sokobanji.
Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović
Foto: Kristijan Đorđević