У Сокобањи вашар: На тезгама разноврсна понуда

Друштво

У Сокобањи се данас одржава последњи овогодишњи вашар посвећен празнику Покрова Пресвете Богородице. Тезге са разноврсном понудом постављене су од раног јутра на простору некадашњег Друштвеног предузећа „Дринаˮ, у народу познатом као Циглана. 

Заштитни знак овог простора је високи циглени димњак, који онима који долазе са стране, а желе да уживају у вашарским чаролијама, може послужити као путоказ. 

Као и на свим вашарима током године, и овога пута је понуда разноврсна. Продавцима и вредним купцима који су од раног јутра обилазили тезге, није сметало ни ромињање кише. Очекује се да ће највише купаца бити у поподневним сатима, након завршетка прве смене. 

На вашару се могу наћи текстилни производи, гардероба, ловачка и радна одела, постељине, као и бројни алати и пољопривредне алатке, метле, лицидерска срца и друге ручно рађене слатке ђаконије, казан и кубе за печење паприке. Посебну пажњу привлачи штанд са домаћим сухомеснатим производима, од говеђег, свињског и овчијег меса, чија се цена креће од 1600 до 3200 динара за килограм. 

У понуди је и роба из „друге рукеˮ међу којима се могу пронаћи разни алати за домаћинство, али и старе лутке, које својим лепим хаљинама и фризурама буде успомене на нека прошла времена. 

Ово је једнодневни вашар и уједно последњи вашар ове године. Као и сви вашари, везује се за црквени празник. Српска православна црква данас прославља Пресвету Богородицу као заштитиницу и покровитељку хришћанског рода. Верује се да она својим покровом штити све који јој се обраћају са вером и молитвом, а посебно жене, мајке и децу. 

Овај дан обележава се у спомен чудесног јављања Пресвете Богородице у цариградској цркви у Влахерни, када се 911. године, током ноћне молитве, Пресвета појавила и раширила свој покров над вернима, као знак небеске заштите и утехе. 

Поред Сокобање данас се вашари одржавају и у Ариљу, Јагодини, Лесковцу, Крупњу и Рашкој. 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *