Стручна пракса у Бечу: Прилика за сокобањске средњошколце

Друштво

Шеснаесторо најбољих сокобањских средњошколаца имаће прилику да део стручне праксе обављају у аустријској престоници. Преко програма Еразмус плус, односно Темпус фондације, они ће у Бечу боравити две недеље крајем марта, односно почетком априла наредне године. У Средњој школи „Бранислав Нушићˮ интересовање за овај програм је велико, а пријављени ђаци већ су полагали прве тестове.

– Прилику да бораве у Бечу имаће ученици трећег разреда физиотерапеутских техничара, њих осморо, трећег разреда туристичких техничара, њих четворо и четворо ученика другог разреда образовног профила кувар. Да бисмо дошли до ученика који ће бити представници наше школе, тим за пројекте и сарадњу са школама који је у ствари носилац целе ове процедуре, најпре је направио конкурс за избор ученика. Позвали смо ученике ових одељења јер је пројектном документацијом управо тако и предвиђено да уз пријавни лист приложе мотивационо писмо, затим пролазе два теста, тест личности, тест из енглеског језика и на основу свих оних информација са којима располажемо и пре свега резултата ми ћемо направити тај ужи избор – појашњава директорка Ана Милићевић и додаје да се на конкурс јавило 30-оро ђака.

Ових дана ђаци су полагали тест из енглеског језика јер је он, како појашњава директорка неопходан, с обзиром да ће две недеље боравити у иностранству.

– Морамо видети и њихов степен сналажења, мада у Бечу и Аустрији генерално има доста људи из дијаспоре и верујем да ће тамо имати прилике да сретну неког са ових простора. Али, у сваком случају, потребно је минимално познавање страног језика да би могли да се снађу у свакој ситуацији – наводи.

Поред праксе у тамошњим угоститељским и здравственим објектима, један део овог путовања предвиђа обилазак и упознавање са културно-историјским наслеђем Беча. То је прилика, како додаје директорка, да ђаци науче нешто ново, а оно што буду стекли кроз праксу сутрадан ће моћи да примене у својој школи и касније у свом раду. Она поручује да ће школа наставити да учествује у оваквим програмима који доносе вишеструку корист.

– Наш циљ је што се тиче, пре свега, Еразмус плус програма да добијемо акредитацију, тако да ће реализација и могућност добијања оваквих пројеката бити много лакша, а други задатак да почнемо да аплицирамо за програме који ће бити окренути општем образовању, пошто смо ми мешовита школа. Тако да обухватимо и програм општег образовања, да сви ученици имају једнаке могућности за овакав или сличне видове праксе – поручује Ана Милићевић, директорка школе.

Сокобањски ђаци већ су имали прилику да преко овог програма двонедељну стручну праксу обављају у Италији.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

five × 2 =