Sokobanjci pravili kućice za ćuka i vetrušku

Društvo

Sove i sve ostale divlje ptice ugrožene su na području Srbije, najviše gubitkom staništa, ali su razlozi i potencijalno trovanje i nelegalno ubijanje. Da bi se doprinelo opstanku populacije ovih na teritoriji opštine Sokobanja biće postavljene kutije za gnežđenje sove ćuka i sokola vetruške. One su izrađene na radionicama koje je, u okviru Nedelje zelene diplomatije, organizovala Evrpska kuća Niš sa partnerima iz Društva za proučavanje i posmatranje ptica Srbije, Sokobanjskog ekološkog društva SED i projekta „EU za Zelenu agendu u Srbijiˮ

Ćuk i vetruška, po rečima Slobodana Markovića iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, jako utiču na eko sistem jer su odlični biološki kontrolori, na primer glodara koji nama smetaju i to znači manje otrova u životnoj sredini.

– Ćukovi su jedine naše sove selice, koje su sada u Africi, a mi ćemo se potruditi da budemo dobri domaćini i da ih dočekaju neke kućice za njih u proleće kada se vrate sa seobe. Ne moraju biti postavljene baš u centru grada, jer ovde ima starih stabala gde mogu da se gnezde, ali negde na periferiji grada – kaže Marković i dodaje da će ovakve kućice biti postavljene i u Nišu.

Kutije za gnežđenje postavljaju se tamo gde nema dovoljno prirodnih duplji, šupljina u kojima bi ptice mogle da se gnezde, dodaje Vladan Dimitrijević iz Sokobanjskog ekološkog društva i dodaje da će takve lokacije potražiti na području Sokobanje.

– To su delovi gde je uglavnom poljoprivredno zemljište i gde nema dovoljno starih stabala sa šupljinama. Postoji dosta vrsta sova koje žive na teritoriji opštine Sokobanja. Mi smo se ove godine bavili jednim projektom gde smo štitili buljine i pratili smo kretanje buljina na teritoriji opštine Sokobanja, mesta na kojima one odgajaju mlade, i čak neke od njih i sada pratimo telemetrijski uz pomoć savremene tehnologije. To je jedan projekat koji radimo zajedno sa Institutom za multidisciplinarna istraživanja iz Beograda – navodi Dimitrijević.

Kućice su izrađivane od ekološkog materijala, a po rečima Danijele Vučić, menadžerke Evropske kuće Niš, jedan od ciljeva je i podsticanja zajednice na aktivno učešće u zaštiti prirode.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

11 + seven =