Сове и све остале дивље птице угрожене су на подручју Србије, највише губитком станишта, али су разлози и потенцијално тровање и нелегално убијање. Да би се допринело опстанку популације ових на територији општине Сокобања биће постављене кутије за гнежђење сове ћука и сокола ветрушке. Оне су израђене на радионицама које је, у оквиру Недеље зелене дипломатије, организовала Еврпска кућа Ниш са партнерима из Друштва за проучавање и посматрање птица Србије, Сокобањског еколошког друштва СЕД и пројекта „ЕУ за Зелену агенду у Србијиˮ
Ћук и ветрушка, по речима Слободана Марковића из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, јако утичу на еко систем јер су одлични биолошки контролори, на пример глодара који нама сметају и то значи мање отрова у животној средини.
– Ћукови су једине наше сове селице, које су сада у Африци, а ми ћемо се потрудити да будемо добри домаћини и да их дочекају неке кућице за њих у пролеће када се врате са сеобе. Не морају бити постављене баш у центру града, јер овде има старих стабала где могу да се гнезде, али негде на периферији града – каже Марковић и додаје да ће овакве кућице бити постављене и у Нишу.
Кутије за гнежђење постављају се тамо где нема довољно природних дупљи, шупљина у којима би птице могле да се гнезде, додаје Владан Димитријевић из Сокобањског еколошког друштва и додаје да ће такве локације потражити на подручју Сокобање.
– То су делови где је углавном пољопривредно земљиште и где нема довољно старих стабала са шупљинама. Постоји доста врста сова које живе на територији општине Сокобања. Ми смо се ове године бавили једним пројектом где смо штитили буљине и пратили смо кретање буљина на територији општине Сокобања, места на којима оне одгајају младе, и чак неке од њих и сада пратимо телеметријски уз помоћ савремене технологије. То је један пројекат који радимо заједно са Институтом за мултидисциплинарна истраживања из Београда – наводи Димитријевић.
Кућице су израђиване од еколошког материјала, а по речима Данијеле Вучић, менаџерке Европске куће Ниш, један од циљева је и подстицања заједнице на активно учешће у заштити природе.