Сокобањци на Триглаву: Уживали смо у чарима Јулијских Алпа

Друштво

Предивне живописне фотографије стигле су на адресу редакције из Планинарског друштва „Озренˮ са Јулијских Алпа и Триглава на који су сокобањски планинари успешно попели овог викенда. За три дана, колико је трајала планинарска акција попели су шест врхова преко две хиљаде метара надморске висине.

Првог дана пута сокобањска експедиција попела се на три планинске тачке преко две хиљаде метара, Вишевник, Коњско седло и Кредарицу.

– Након ноћног путовања, кренули смо на успон према Триглавском планинарском дому (на Кредарици), у подножју самог Триглава. Пошли смо из Рудног поља (1345 мнв) и преко Красца и превоја Плесишче (1780 мнв) испењали врх Вишевник (2050 мнв). Затим смо наставили према Срењском превалу (1959 мнв) и стрмо се спустили до Роба над кланцем (1720 мнв). Следио је успон до Студорског превала (1892 мнв), а затим умеренији део стазе до Водниковог дома (1817 мнв). Ту смо обновили залихе воде и кренули на успон преко Коњског седла (2020 мнв) и сипара до Триглавског дома (2515 мнв) на Кредарици – пренели су нам почетак овог узбудљивог планинарења.

Други дан акције био је резервисан за успон на Мали (2739 мнв) и Велики Триглав (2864 мнв). На путу до највишег врха Јулијских Алпа и симбола Словеније верали су се по стенама 2,5 километара са успоном и спустом од близу 550 метара.


Сокобањски планинари су у оквиру трећег дана акције обишли кањон Винтгар, са повратком поред црвке Свете Катарине и изнад Засипа и Подхома, а уживали су и у лепотама Бледског језера.


Иако им се, како кажу, у једном тренутку учинило да су им ранчеви отежали, док су знојави и уморни напорно ходали по камењу окупани врелим јулским сунцем. из Словеније су се вратили препуни позитивних утисака. Чари и изазови Јулијских Алпа и лепоте Словеније главни су доживљај овог планинарења на којем су препешачили скоро 33 километра.


Триглав је само још један од врхова који су успешно попели. Како додају, ПК „Озренˮ од свог оснивања успешно организује бар једну атрактивну инострану акцију на врхове преко 2000 метара. Карапти (национални парк Ретезат), Дурмитор, Маглич, Олимп, Кајмакчалан и Рила само су неке од планина које су до сада „освојилиˮ.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

2 × 4 =