Sokobanja dobija vrednu monografiju: Putovanje kroz praistorijsku epohu

Društvo

Pred čitalačkom publikom uskoro će se naći veoma vredna monografija o praistoriji sokobanjskog kraja, koja će obuhvatiti sva dosadašnja arheološka otkrića na ovom prostoru. Ovo važno delo izradio je tim stručnjaka iz ove oblasti, koji na terenu obavlja značajna istraživanja. Po rečima Petra Milojevića, naučnog saradnika Arheološkog instituta u Beogradu, očekuje se da primerak monografije izađe iz štampe krajem meseca, a nakon toga će biti održana promocija što će doprineti popularizaciji praistorijske epohe na teritoriji opštine Sokobanja.

Ovo delo, po Milojevićevim rečima, pokriva period od paleolita do rimskih osvajanja, tačnije period od pre 300 hiljada godina. On dodaje da otkrića sežu od srednjeg paleolita kada se ovde nalaze prvi artefakti do prvog veka nove ere kada je na ovoj teritoriji došlo Rimsko carstvo i kada imamo prve pisane spomenike sa prostora centralnog Balkana.

– Monografija predstavlja sintezu dosadašnjih istraživanja kao i nekih starih podataka, predratnih i iz dvadesetog veka istraživanja koja su se odvijala na ovom prostoru. Moramo imati na umu da Sokobanja nikada nije razvila muzejsku instituciju tako da je većina materijala i većina istraživanja dospevala do drugih institucija, Beograda, Niša, Knjaževca, Zaječara. Eto mi smo se potrudili da sve to i te podatke prikupimo i sav taj materijal objavimo u monografiji – navodi Milojević.

Arheološka istraživanja Popovica

Značaj monografije, kako ističe naš sagovornik, ogleda se u tome što će obelodaniti jednu teritoriju koja je u arheološkom smislu do nedavno bila potpuno nepoznata.

– U samoj monografiji je objavljeno 41 nalazište iz praistorije što je zaista veliki pomak, s obzirom da smo znali za svega njih četiri, pet pre toga – naglašava Milojević i dodaje da, pored njega, ovo delo potpisuju i Aleksandar Kapurin, naučni savetnik sa Arheološkog instituta i Milena Muminović Božić iz Zavičajnog muzeja Knjaževac.

Monografija koja nosi naziv „Praistorija sokobanjskog kraja – Kulturne manifestacije na razvođu Timočkog i Južnomoravskog slivaˮ, napravljena je u saradnji sa Opštinom Sokobanja i Narodnom Bibliotekom „Stevan Sremacˮ u Sokobanji, koja je i izdavač.

Tekst: K. Đ; J. R.

Foto arhiva: K. Đ.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

eleven + sixteen =