Сокобања добија вредну монографију: Путовање кроз праисторијску епоху

Друштво

Пред читалачком публиком ускоро ће се наћи веома вредна монографија о праисторији сокобањског краја, која ће обухватити сва досадашња археолошка открића на овом простору. Ово важно дело израдио је тим стручњака из ове области, који на терену обавља значајна истраживања. По речима Петра Милојевића, научног сарадника Археолошког института у Београду, очекује се да примерак монографије изађе из штампе крајем месеца, а након тога ће бити одржана промоција што ће допринети популаризацији праисторијске епохе на територији општине Сокобања.

Ово дело, по Милојевићевим речима, покрива период од палеолита до римских освајања, тачније период од пре 300 хиљада година. Он додаје да открића сежу од средњег палеолита када се овде налазе први артефакти до првог века нове ере када је на овој територији дошло Римско царство и када имамо прве писане споменике са простора централног Балкана.

– Монографија представља синтезу досадашњих истраживања као и неких старих података, предратних и из двадесетог века истраживања која су се одвијала на овом простору. Морамо имати на уму да Сокобања никада није развила музејску институцију тако да је већина материјала и већина истраживања доспевала до других институција, Београда, Ниша, Књажевца, Зајечара. Ето ми смо се потрудили да све то и те податке прикупимо и сав тај материјал објавимо у монографији – наводи Милојевић.

Arheološka istraživanja Popovica

Значај монографије, како истиче наш саговорник, огледа се у томе што ће обелоданити једну територију која је у археолошком смислу до недавно била потпуно непозната.

– У самој монографији је објављено 41 налазиште из праисторије што је заиста велики помак, с обзиром да смо знали за свега њих четири, пет пре тога – наглашава Милојевић и додаје да, поред њега, ово дело потписују и Александар Капурин, научни саветник са Археолошког института и Милена Муминовић Божић из Завичајног музеја Књажевац.

Монографија која носи назив „Праисторија сокобањског краја – Културне манифестације на развођу Тимочког и Јужноморавског сливаˮ, направљена је у сарадњи са Општином Сокобања и Народном Библиотеком „Стеван Сремацˮ у Сокобањи, која је и издавач.

Текст: К. Ђ; Ј. Р.

Фото архива: К. Ђ.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

nine − four =