Савет стручњака: Време је за основно зимско ђубрење и заштиту биљака

Друштво

У наредном периоду пољопривредни произвођачи трбало би да обаве основно ђубрење вишегодишњих засада како би им омогућили правилан развој, као и да обаве заштиту коштичавог воћа да би се повећао његов одбрамбени потенцијал током целе вегетације.

Саветник за воћарство и виноградарство у Пољосервису Књажевац Сања Чокојевић истиче да је наступајући период адекватан за рад у воћњацима и виноградима и да је прави тренутак да се уради основно ђубрење земљишта. Како додаје, до сада је требало урадити агрохемијску анализу земљишта на основу које се обавља ђубрење. Приметно је, по њеним речима, да се у мањој мери користе органска ђубрива и то је, истиче, потребно променити јер оно побољшава структуру земљишта.

– Увидом у резултате анализа запазили смо да доста мало имамо органских ђубрива у земљишту. Треба у већој мери користити говеђи стајњак, ако не, сад имамо доста тих пелетираних ђубрива, па нека произвођачи прибегну томе. Органско ђубриво утиче на водни, ваздушни режим у земљишту и побољшава те хранљиве састојке азот, фосфор, калијум. Оно што је битно за основно ђубрење и што треба нагласити, сада се не додају ђубрива са азотом, него са већом количином фосфора и калијума, и одмах по растурању ђубрива требало би применити и њихово заоравање, уношење у дубље слојеве. Зато што се фосфор и калијум много споро крећу кроз слојеве земљишта и та нека главна зона углавном за воћне врсте је око 30 сантиметара, те је потребно њихово уношење да би што пре стигли у зону кореновог система – појашњава наша саговорница.

На основу количине опалог лишћа и величине биљке код коштичавог воћа треба одрадити и третман заштите, поручује Живорад Јовановић, саветник за заштиту биља и додаје да је сада прилика и да се засади заштите од инсеката који опстају и на ниским температурама.

– Већ су увелико услови за јесењу заштиту коштичавог воћа пошто је опало лишће код шљиве више од 80 посто, код вишње од 50 до 70 процента. Значи, примењују се бакарна средства и код шљиве може да се дода и минерално уље због презимљујућих форми инсеката. А што се тиче јабучастог воћа, нека произвођачи прегледају засаде, и ако је пало више од 80 посто лишћа онда треба обавити јесење третирање. То се ради истим препаратима, значи средствима на бази бакра и код јабуке и дуње, ставља се већа концетрација, већа количина минералног уља, иде два до три процента такође због тих презимљујућих форми инсеката. Битно је, поготову код јабуке опало лишће треба третирати раствором урее, значи 1000 литра воде на џак урее. Битно је због тога што то третирање помаже разградњи лишћа, а знамо да у лишћу постоје оне презимљујуће форме, поготову вентурије – напомиње овај стручњак.

Додаје да поступак са лишћем треба обавити и на пролеће, а количина воде која се користи за третман креће се од 500 до 1.500 литара воде што зависи од величине биљака. Наш саговорник напомиње да биљке практично треба да буду окупане раствором препарата да би он дошао и до скривених делова и у потпуности заштито биљку. На овај начин, по речима стручњака, она постаје отпорнија током целог периода вегетације.

Текст: К. Ђ; Ј. Р.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

nineteen + two =