Opštini Sokobanja priznanje EU za Zelenu agendu u Srbiji

Društvo

Uz podršku Evropske unije i u saradnji sa ambasadom Švedske, Evropskom investicionom bankom, Ministarstvom zaštite životne sredine i Programa UN za razvoj, opštini Sokobanja je u ponedeljak, 20. februara 2023. dodeljeno priznanje za inovativno rešenje za grejanje školskih objekata u centru Sokobanje geotermalnim vodama iz turskog kupatila, čime bi se znatno smanjila emisija štetnih čestica.

Od 140 predloga iz privatnog i javnog sektora pristiglih na četiri javna poziva, rešenje opštine Sokobanje je jedno od 16 najboljih za zelenu tranziciju,a ujedno je i jedina lokalna samouprava koja je ovim povodom i dobila priznanje.

Državna sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine Sandra Dokić rekla je da je održiv ekonomski razvoj Srbije koji uvažava zaštitu životne sredine i dobrobit svih građana jedan od glavnih prioriteta Vlade Republike Srbije, a posebno je istakla da je ovo ministarstvo ponosno na rešenje Sokobanje i da predstavlja primer odlične prakse i za druge lokalne samouprave,a posebno srpske banje.

U ime opštine Sokobanja, priznanje je primila šefica Kabineta predsednika opštine Olivera Denić i naglasila da je čast i zadovoljstvo što se prepoznaju napori opštine Sokobanja da se razvija u skladu sa zelenom agendom koja je jedan od globalnih prioriteta 21. veka, kao i da će lokalna samouprava nastaviti ovim pravcem.

 − Opština Sokobanja planira da izbaci iz upotrebe kotlarnicu koja koristi ugalj, i umesto nje uvede sistem koji koristi geotermalnu vodu za grejanje dve škole u centru Sokobanje Osnovne škole „Mitropolit Mihailo” i Srednje škole „Branislav Nušić” − objasnila je Denić.

Ona je napomenula i da bi se time poboljšao kvalitet vazduha jer bi neefikasna i zagađujuća kotlarnica u centru grada bila zamenjena čistijom alternativom koja koristi obnovljivi izvor energije.

− Kotao, koji se trenutno koristi biće zamenjen toplotnom pumpom koja će koristiti otpadnu termalnu vodu iz banjskih kupatila u banjskom centru s prosečnom temperaturom od 32 celzijusova stepena.Za veoma hladne dane, kao dodatni izvor toplotne energije koristiće se kotao na pelet. Ova ideja ima dodatnu vrednost u tome što se može replicirati na drugim mestima sa izvorskom banjskom vodom viših temperatura − objasnila je Denić.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

fourteen + eight =