Zlatne

Održane 39. „Zlatne rukeˮ: „Golubovaˮ nagrada za jelo od puževa

Društvo

Juče je u Sokobanji na mermernom šetalištu održan 39. po redu Nacionalni sabor „Zlatne rukeˮ, a ujedno je obeleženo i 40 godina postojanja ove manifestacije, koja nažalost 2020. godine nije održana zbog specifičnih mera koje su se sprovodile usled zaštite stanovnika od pandemije bolesti kovid-19.

Ovo je najstarija manifestacija u našoj zemlji, nastala davne 1982. godine prema ideji i na inicijativu Goluba Radovanovića, a uz podršku tadašnje predsednice Turističkog Saveza Srbije Slavke Nedeljković. Iz tog razloga jedna od takmičarskih disciplina ove manifestacije „Tradicionalna jela sokobanjskog krajaˮ, nosi ime Golub Radovanović.

– Danas ima dosta sličnih manifestacija u Srbiji, ali ovo su njeni koreni, upravo ovde u Sokobanji i one se razvijaju potpuno u skladu sa našim planovima, željama, postavljenim ciljevima, a sve to zahvaljujući velikoj podršci Turističke organizacije Srbije (TOS). Kada je u pitanju njen istorijat, treba reći da je TOS prepoznao kvalitet Zlatnih ruku i počeo je da organizuje kao nacionalnu manifestaciju, međutim sokobanjske Zlatne ruke su rasle uporedo sa tom manifestacijom i prerasle je tako da su TOS i tada Organizacija za turizam i kulturu Sokobanja odlučile da nemaju potrebe da dupliraju jednu te istu manifestaciju i da ostave izvorne sokobanjske Zlatne ruke da se razvijaju – rekao je Ljubinko Milenković, direktor Turističke organizacije Sokobanja (TOSB).

I ove godine, kao i prethodnih učestvovao je veliki broj izlagača, a ono po čemu je ova manifestacija bila specifična je to što je učestvovao veći broj ljudi koji se bave ručnim radovima i izradom suvenira. Inače, izlagači su se takmičili u sedam disciplina.

U kategoriji „Najočuvaniji i najoriginalniji eksponatˮ za pojaseve od svile nagrađene su Slavka Dimitrijević i Javorka Tatić iz Sokobanje. Ćurčija Miroslav Vojinović iz Niša, proglašen je najboljim u kategoriji „Očuvanje starih zanataˮ. Za rad u toku manifestacije nagrađen je Aktiv žena Svrljiga, dok je Udruženje žena „Etno dame – Loznicaˮ bilo ocenjeno kao najbolje u pripremi tradicionalnih jela iz Srbije. Za najbolji vez, proglašen je ručni rad Radmile Janković iz Knjaževca za vez na odevnim predmetima. Za najbolje korišćenje etno motiva na savremenim ukrasno-odevnim predmetima proglašena je Ljubinka Stanišić iz Niša za rad torbica sa vezom motiva kosovskog božura. U kategoriji „Tradicionalna jela sokobanjskog krajaˮ, koja nosi ime začetnika ove manifestacije Goluba Radovanovića, proglašena je Zorica Lazić iz Jošanice za jelo od puževa koje je pripremila, a žiriju se dopala i njena salata od cvekle i šargarepe.

Gospođa Zorica već godinama učestvuje na ovoj manifestaciji i dobitnica je više nagrada, pre svega za jela koja pravi od brašna mlevenog u njenoj vodenici. Ona je istakla da joj je ipak ova nagrada koja nosi ime Goluba Radovanovića najdraža. Nagradu joj je uručila Nina Ilić, ćerka pokojnog Goluba Radovanovića, idejnog tvorca ove manifestacije koja opstaje i razvija se već četiri decenije i za koju svi učesnici iz raznih krajeva kažu da je najbolja u Srbiji.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

five × four =