Narodna biblioteka „Stevan Sremacˮ juče je obeležila 153 godina postojanja. Ova najstarija ustanova kulture na teritoriji opštine Sokobanja, osnovana je 14. februara, po starom kalendaru, 1869. godine.
– Jedan od prvih predsednika čitaonice bio je Ljubomir Didić poznati banjski trgovac i vođa Timočke bune. Od 1986. godine biblioteka ‘Stevan Sremac’ nalazi se u ovoj zgradi u kojoj je i danas i raspolaže sa preko 60 hiljada jedinica bibliotečke građe – kaže Jelena Stojanović, direktorka biblioteke.
Povodom dana biblioteke dodeljene su simbolične nagrade najvernijim i najvrednijim čitaocima, predškolcu Moni Nikolić i učenici osnovne škole Jovani Joksimović. Održana je i promocija knjiga „Na vetrometini epidemije – dr Lazar Genčićˮ autora Jelice Sretenović, višeg kustosa Narodnog muzeja u Zaječaru i knjige „Strategija i geografijaˮ, koju su priredili gospođa Sretenović i pukovnik doc. dr Slobodan Đukić, načelnik katedre društvenih nauka Vojne akademije.
Knjiga „Na vetrometini epidemijeˮ govori o životu i radu doktora Lazara Genčića, koji je kao vojni lekar, donosio neke veoma važne odluke u sred epidemije kolere u Balkanskom ratu i epidemije pegavog tifusa u vreme Prvog svetskog rata. Autorka knjige ističe da nije ni slutila da će knjiga ostati aktuelna zbog pandemije koja nas je u međuvremenu zadesila.
Druga knjiga koju je priredila ista autorka sa docentom Đukićem, nastala je još davne 1900. godine na osnovu predavanja profesora Vojne akademije Petra Mišića i predstavlja vredan istorijski izvor za proučavanje istorije visokog vojnog obrazovanja u Srbiji u periodu koji je prethodio epohi ratova od 1912. do 1918. godine.
Obeležavanju dana sokobanjske biblioteke prisustvovao je i Boban Đorđević, direktor matične biblioteke „Svetozar Markovićˮ iz Zaječara, kao i predstavnici javnih preduzeća, Književnog kluba „Sokolovo peroˮ, Udruženja književnika „Stojan Živadinovićˮ i mnogi građani, ljubitelji knjige.