Као што се на Сретење човек сусрео са Богом, тако су се Срби предвођени Карађорђем, тлачени 500 година под Турцима, сусрели са слободом, порука је са обележавања Дана државности у општини Сокобања. Тада су Срби, како је истакао председник СУБНОР Сокобања др Славољуб Јовановић, извојевали слободу у београдском пашалуку и то је почетак наше српске државе након Турака. Он је истакао и важност Сретења као верског празника јер су како је рекао, Срби верујући народ.
И након тога важне странице српске историје исписиване су на Сретење.
– Тридесет година и нешто касније на тај исти дан напредно људско биће, коме се често спочитава нешто друго, предвођено Милошем Обреновићем, Димитријем Давидовићем издало је и усвојило у Крагујевцу први српски устав у то време веома напредан, правнички лепо одрађен, али судбина му је била само месец дана. Није могла једна Србија, таква никаква да има нешто напредније од Француске, која је пре тога извојевала у Француској револуцији нешто што се тиче такође слобода, али и да Срби имају напреднији устав од Белгије, од Швајцарске, од Руса, од Аустроугарске и он је после месец дана пао – навео је Јовановић.
Сокобањци су истог дана, у недељу, 16. фебруара, поред Сретења обележили и годишњицу погибије народног хероја Алексе Маркишића. Цвеће на Споменик палим јунацима 1912-1918 и на спомен-бисту Алексе Маркишића положили су представници СУБНОР-а, локалне самоуправе, ОРВС-а и Социјалистичке партије.
– Алекса Маркишић је заједно са Рајком Вићентијевићем, 16. фебруара 1942. године, погинуо од стране непријатеља, од стране Недићеваца, Немаца и осталих издајника. Они су на овом подручју били део Озренског партизанског одреда који је нешто посустао и кренули у подржавању својих јатака, односно охрабривању и онда су издати од стране својих јатака и убијени. На срећу, опоравили смо се после годину дана и извојевали победу над фашизмом и нацизмом – рекао је председник СУБНОР-а Сокобање.
Јовановић је додао да СУБНОР инсистира на обележавању и подсећању на ове историјске датуме, не само због предака, већ још више због потомака којима земљу треба да предамо у много бољем светлу од оне коју смо наследили.