„Nušićevi hajduciˮ u godini jubileja (VIDEO)

Društvo Kultura

Sokobanja ne zaboravlja čika Branu ni u ovom veku. Prošlo je čak 160 godina od njegovog rođenja, a i dalje se sa velikim pijetetom izgovara njegova čuvena krilatica i neguje sećanje na njegove dolaske u banju pod Ozrenom. Tokom vikenda održana je, sedma po redu, manifestacija „Nušićevi hajduciˮ koja je okupila đake iz Beograda, Smedereva, Trnave pored Niša, Rataje kraj Vranja i Urovice kod Negotina čije su škole nazvane po velikom komediografu.

Među domaćinima je bio i Nušićev čukununuk Nebojša Nušić, upravitelj Nušić fondacije, koja je ovaj događaj organizovala u saradnji sa ovdašnjim Kulturnim centrom. Prvog dana manifestacije u holu bioskopa „Moravicaˮ otvorena je izložba „Nušićeva lica i medijiˮ, koja je obuhvatila nekoliko ovogodišnjih jubileja.

– Izložba je posvećena 160 godina od rođenja Branislava Nušića, zatim 120 godina od kako izlazi list Politika, a Nušić je imao svoju kolumnu koju je potpisivao pod pseudonimom Ben Akiba, i 100 godina radija. Nušić je bio antropolog naših karaktera. Jedna od karikatura prikazuje Nušića sa mladim glumcima. On je svojoj kćerci Giti Predić Nušić i zetu Milovanu Mimi Prediću dao u zadatak da formiraju dečije pozorište ‘Roda’ koje posle prerasta u dečije pozorište Boško Buha. Mali Nušićevci su svuda. Mi imamo manifestacije i u Smederevu i u Ivanjici, u Sokobanji, zatim u Vranju… I u Makedoniji, Bugarskoj, Bosni, Rumuniji, Nušić je zaista zajednički imenitelj koji povezuje kulturni prostor Balkana – rekao je Nebojša Nušić.

U okviru takmičarskog dela manifestacije dramske sekcije škola izvele su predstave po delu Branislava Nušića, a publika je imala prilike da vidi i izvedbu polaznika programa „Kulturicaˮ koji organizuje Kulturni centar Sokobanje. Direktorka ove ustanove kaže da je to najbolji način da se sačuva uspomena na Nušićeva dela, a da su polaznici programa pod vođstvom diplomirane glumice Jasmine Radovanović komad pripremali tokom protekle godine.

Pored nadmetanja na pozorišnim daskama, đaci su imali priliku da se takmiče i u kvizu znanja, ali i da nešto nauče na radionici „Pisanje razglednice iz Sokobanjeˮ, koja je sprovedena u saradnji sa muzejom PTT-a. Radionicu je vodio direktor ove ustanove Marko Jelić, koji je rekao da su sa zadovoljstvom podržali manifestaciju u Sokobanji.

– Imali smo ideju da podržimo Nušićeve hajduke i da decu nuačimo kako se pišu pisma, razglednice, da ih naučimo kako se adresiraju, kako se lepe poštanske marke, koja je uloga pošte i da iz ovog lepog mesta pošalju vrlo važne poruke ljubavi, puno nekih interesantnih poruka ka onim dragim osobama kojima su oni odlučili da pošalju, i za nekih pet do deset dana će na adrese koje su adresirali stići poruke iz Sokobanje. Na taj način ćemo decu naučiti šta je uloga pošte, shvatiće koliko je pošta važna za komunikaciju danas u prenošenju poruka, a istovremeno se podsećamo i na neka vremena kada nije bilo mobilnih telefona, nije bilo boljih saobraćajnih veza kao danas, nego je jedini način da se poruka pošalje bio zapravo preko pošte – rekao je Jelić.

Na ovoj edukativnoj radionici deca su saznala da će Pošta sledeće godine obeležiti 185 godina postojanja, da je Radio Beograd, koji je ove godine napunio sto godina, postao iz Pošte Kraljevine Jugoslavije, kao i da je čak 23 miliona poruka i pisama razmenjeno između Beograda i Solunskog fronta tokom Prvog svetskog rata.

Nakon dodele nagrada i završetka „Nušićevih hajdukaˮ, po dobrom običaju, domaćini i gosti slikali su se ispred nekada stare a danas u novom ruhu Osnovne škole „Mitropolit Mihailoˮ i slova Sokobanje, uputivši pritom poruku koju je nekad Branislav Nušić napisao o Sokobanji… „Soko-banja, Soko-grad, dođeš mator, odeš mladˮ.

Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović

Foto: Kristijan Đorđević

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

4 × four =