Излетиште Борићи данас је добило 200 нових стабала црног бора који су посађени поводом Међународног дана шума. Ову акцију спровела је Општина Сокобања, у сарадњи са Шумском управом Сокобање, Шумским газдинством у Нишу, Јавним предузећем „Зеленило” и Предшколском установом „Буцко”. Најактивнији данас били су управо најмлађи Сокобањци који су уз помоћ старијих засадили ове младице.
– Имаћемо још оваквих акција, радићемо још на унапређењу наше животне средине. Имамо одличну сарадњу са Шумском управом у Сокобањи и још договорених акција које ћемо заједнички реализовати у наредном периоду – најавио је председник општине Миодраг Николић.
Последњих десет година Шумска управа Сокобање посадила је преко 700 хиљада стабала, подсетила је дипломирани инжењер шумарства Тања Радовановић, самостални референт за гајење и заштиту шума у Шумском газдинству Ниш.
– Људи углавном мисле да је шумарство коришћење и сеча дрвећа, то није тачно. Ми сваке године и обнављамо и пошумљавамо. Последњих десет година Шумско газдинство Ниш посадило је преко милион и 200 садница. Не можемо утицати на климатске промене и елементарне непогоде, али можемо после тога да шуму обновимо. Идемо ка томе да је природно обновимо. Сама сеча шума је и нега и обнављање – рекла је Радовановићева.
Она је подсетила да је прошле и претпрошле године стабла борића угрозило неколико врста гљива због чега је долазило до сушења стабала и грана. Ту где је посечено највише болесних стабала, какао је навела, данас су засађена нова, а циљ је да се у излетиште Борићи обнавља и ту задржи.
Шума Борићи настала је још 1956. године, захваљујући шумарима и грађанима који су заједно садили стабла борова, а наша саговорница подсетила је на Јелисавку Гордић, рођену Стојиљковић прву жену инжењера шумарства из Сокобање и некадашњег директора Шумског газдинства Александра Јанковића, првог Сокобањца који је 1955. године дипломирао на Шумарском факултету у Београду. Они су међу најзаслужнијима за пошумаљавање Борића, Озрена и Бањице, некада голих терена, што потврђују старе фотографије из педесетих и шездесетих година прошлог века.
Генерална скупштина Уједињених нација је 2012. прогласила је 21. март као Међународни дан шума, а тема овогодишње акције је „Храна из шуме”.