Sokobanjsko ekološko društvo (SED) je podnelo zahtev Zavodu za zaštitu prirode da mrestilište odnosno ulaz u akumulaciju Bovanskog jezera bude proglašeno za zaštićeno stanište.
Prema rečima Vladana Dimitrijevića, predsednika SED, mrestilište i pored toga što je zapravo ljudska tvorevina kao i čitavo Bovansko jezero jer je veštačka akumulacija, veoma je značajno jer je nastanjeno brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Na tom području identifikovano je čak 160 vrsta ptica, a da je to zaista veliki broj može se zaključiti ako uzmemo u obzir podatak da je na teritoriji čitave Srbije zabeleženo 350 vrsta ptica. Pored toga tu su vodozemci, insekti i veliki broj biljaka. Dimitrijević ističe da bi članovi Sokobanjskog ekološkog društva veoma voleli da ovaj deo jezera bude proglašen za zaštićeno stanište, zato su i podneli zahtev, ali da nažalost tu ima dosta prepreka.
− Prema nekim informacijama koje imamo iz Zavoda za zaštitu prirode, oni su obavili neka preliminarna istraživanja ali još uvek nemamo povratnu informaciju šta su ta istraživanja pokazala i kakve su mogućnosti za zaštitu. Tu postoje određene teškoće jer se radi samo o jednom delu jezera, tačnije ulaz u akumulaciju Bovan. Međutim, u praksi se najčešće štite čitave vodene površine. U ovom slučaju to bi bio problem jer je ostatak napadnut divljom gradnjom. Tako da je to jedna prilično složena procedura ali videćemo koje su mogućnosti. To možda neće biti zaštićeno područje poput šume u Radenkovcu, može biti neka vrsta zaštićenog staništa, a to je drugi način zaštite − rekao je Dimitrijević.
On dodaje da je svestan da su potencijali mrestilišta veliki sa jedne strane, ali da sa druge postoje problemi zbog kojih možda neće biti zaštićeno jer je to zapravo mali komad zemlje koji je sa svih strana ograničen putevima a sa jedne i selom.