Пад туристичког промета, рад у сивој зони, нови пројекти који ће побољшати туристичку понуду у Сокобањи и бенефити од проглашења Сокобање туристичким местом прве категорије, биле су теме јучерашње седнице Скупштине општине Сокобања.
У Сокобањи је прошле године остварен туристички промет од 115 хиљда долазака и близу пола милиона ноћења, што је за четири одсто мање у односу на 2023. годину, рекао је директор Туристичке организације Љубинко Миленковић, образлажући годишњи извештај пред одборницима.
Пад туристичког промета
Миленковић је као основни узрок реалног и статистичког пада промета навео лошу евиденцију туриста у централном информационом систему еТуриста. Како је рекао, број категорисаних смештаја значајно је опао, а то показују и захтеви за категоризацију, којих је пре само две године било по осамдесет, а данас свега један захтев чека на одобрење.
На пад промета, по Миленковићевим речима, утицао је и пораст броја станова у новоизграђеним објектима где, како је рекао, кључ иде од руку до руку.
Незадовољству туриста допринеле су и гужве у летњим месецима, али и раст цена и неусклађеност са квалитетом понуде, навео је први човек ТОСБ-а. Додао је и да се нада да ће ове године промет бити на нивоу прошлогодишњег и да га радује раст иностраних долазака и ноћења јер новац од страних гостију има мултипликативни ефекат.
Појачане контроле у сивој зони
Миленковић је истакао и да ће бити појачане контроле на откривању нелегалних станодаваца и да је о томе већ разговарао са представницима Министарства туризма и омладине. Кроз некатегорисани смештај прође велики број нерегистрованих туриста и Туристичка организација ће у наредном периоду дати подршку туристичкој инспекцији да томе стане на пут, најавио је Миленковић.
– На сајму туризма у Београду сам разговарао са помоћницом министра, која је рекла ‘то више није ваша брига, већ наш посао’. Апеловали смо на њих да код оних који имају категорисани смештај, а начинили су неку грешку, делују саветодавно, а не да их одмах санкционишу. Када је реч о раду у сивој зони ту мора да се поступи дословно по закону. Многи од њих се промовишу на друштвеним мрежама, то је лако проверљиво и лако је открити смештаје на црно – рекао је Миленковић.
Нови туристички садржаји
Сокобања ће у будућем периоду добити и неке нове туристичке садржаје, а по свему судећи најближи је почетак градње панорамског пута, који ће по речима директора Миленковића, бити јединствен у нашој земљи. Како је образложио коначно је добијена одлука да ће пројекат бити финансиран од стране Програма Интеррег-ИПА прекогранична сарадња између Бугарске и Србије и да сваког тренутка очекује позив да отпутује у Софију на потписивање уговора. Већ наредног дана од потписивања уговора почеће реализација пројекта чији је рок 18 месеци. Након завршетка Сокобања ће добити панорамски пут дужине 13 километара са бројним садржајима, попут оних у Швајцарској, Аустрији и другим развијеним европским земљама.
Миленковић је рекао и да је завршена инвестициона документација за Ловачки дом између Борића и „Врела”, који је под надзором Завода за заштиту споменика културе Ниш. По његовим речима, завршен је пројекат извођења радова, а наредни корак су преговори са Општином како ће инвестирати у овај објекат.
Начињени су и нови кораци у припреми реконструкције Сокограда. Како је рекао, завршено је снимање, а очекује се елаборат који претходи изради идејног решења конзервације и реконструкције.
Прва категорија доводи инвеститоре и стране госте
Директор ТОСБ-а коментарисао је и проглашење Сокобање туристичким местом прве категорије, упитан од стране одборника какве је то бенефите донело грађанима. Миленковић је рекао да је његов професионални став јасан и да је апсолутно за то, као и да би сваки Сокобањац требало да буде за то да Сокобања буде туристичко место прве категорије.
– Нисам члан ниједне странке, не додворавам се гласачима, свој професионални став увек износим како мислим и како радим. Ми смо Националном стратегијом развоја туризма Републике Србије дефинисани као приоритетна дестинација за развој туризма у нашој земљи. Имамо осам туристичких места прве категорије у Србији, Београд, Нови Сад, Ниш, Златибор, Врњачка бања, Копаоник, Палић и Сокобања. Је л’ хоћете да се позиционирамо са Гамзиградском, Брестовачком бањом, неким које имају по хиљаду долазака у три године, а не у топ пет – упитао је Миленковић.
Он је објаснио да су бенефити од тога што ће инвеститори увек изабрати место прве категорије, односно већ разрађену дестинацију где ће улагати јер знају да она има преко пола милиона ноћења. Други бенефит су инострани, високоплатежни туристи, који за боравак бирају места прве категорије.
Миленковић је рекао и да разуме незадовољство станодаваца који сада плаћају годишње намете око 80 евра по лежају и већу туристичку таксу, али како је додао није поштено да неко обавља бизнис у дестинацији где има пуно гостију и да плаћа исто као онај у суседном Бољевцу где дође 500 туриста годишње.
– Значи ви имате разрађену дестинацију, па борите се за парче свог посла. Не можете очекивати да општина Сокобања или Туристичка организација води ваш посао. Подигните квалитет услуга нека буде конкурентан, ставите одговарајућу цену, немојте три пута већу, па радите промоцију. Ако хоћете да вам бизнис ради морате да имате маркетинг – поручио је Миленковић.
Годишњи извештај Туристичке организације Сокобање похвалила су и двојица представника опозиције, једини опозиционари на јучерашњој седници, рекавши да је он комплетан и да други директори треба да га користе као пример. Миленковић је навео и да је Туристичка организација запослила једно ново лице, нагласивши да је све урађено по правилима јавног конкурса и да су од десеторо пријављених кандидата изабрали најбољег.
У свом излагању истакао је и одличну сарадњу и велику подршку Туристичке организације Србије и Туристичке организације Београда захваљујући којима је, како је рекао, сокобањска организација која има лимитирана средства, успела да бесплатно представи своју понуду на великим светским сајмовима.