Uređene, čiste plaže i brodići za krstarenje od Sokobanje do Aleksinca, ovako bi u narednoj sezoni trebalo da izgleda Bovansko jezero, neiskorišćeni turistički potencijal ovog kraja. Lokalna samouprava u Sokobanji započela je realizaciju projekta zajedno sa ostalim opštinama u Zaječarskom okrugu, a dobijena sredstava od Evropske unije planira da usmeri upravo ka uređenju bovanskih plaža. Nosilac ovog projekta, koji je nazvan „Magija istočne Srbijeˮ je grad Zaječar kao centar urbanog područja, a partneri su Sokobanja, Knjaževac i Boljevac.
– Sam projekat je nastavak saradnje u vezi sa izradom interteritorijalne strategije koju smo uradili prošle godine, i na ovaj način se testira finansijska podrška jednog novog instrumenta koji je zaživeo pre nekoliko godina u Evropskoj uniji, a ideja je da se taj instrument testira i na teritoriji Srbije. Vrednost projekta je 1.270.362 dolara, od čega je 269.197 učešće opštine Sokobanja – objašnjava Marija Žikić, koordinator projekta za opštinu Sokobanja.
Sam projekat odnosi se na regionalno povezivanje i stvaranje regionalne turističke ponude Zaječarskog okruga, a po rečima naše sagovornice svaka od opština sprovodi određene aktivnosti na unapređenju ili stvaranju nekih novih turističkih sadržaja. Kako dodaje, radi se i povezivanje turističke ponude kroz izradu marketing strategije celog Zaječarskog okruga i stvaranje regionalne turističke kartice koja će biti prva Regionalna turistička kartica u Srbiji.
– Što se tiče aktivnosti na teritoriji naše opštine, mi smo se odlučili da stavimo akcenat na Bovansko jezero, s obzirom da je ono godinama unazad možda na nepravedan način zapostavljeno u odnosu na druge turističke potencijale kojima opština Sokobanja obiluje i raspolaže. U okviru ovog projekta radi se uređenje priobalja Bovanskog jezera, pri čemu se uređuju tri plaže i radi se nabavka turističkih čamaca na električni pogon, odnosno malih katamarana za 10 putnika, tako da ćemo u okviru ovog projekta uspostaviti, i turističke ture, vožnje brodićem na Bovanskom jezeru. Mislimo da će to biti vrlo atraktivno i da će značajno obogatiti turističku ponudu Sokobanje – ističe koordinator projekta.
Ugovor je već zaključen, a trajanje projekta je 18 meseci. Iako je realizacija predviđena do kraja naredne godine, očekuje se da u krstarenju jezerom uživamo već naredne turističke sezone.
Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović
Foto: Kristijan Đorđević
Ovo vec nije lose
Zao mi je „gospodo“ Banjci ali ovo vam se ne sme dopustiti . Bovansko jezero je izgradjeno da bi se zaustavio nefropaititis od koga je umirao ceo aleksinacki kraj, dakle za vodosnabdevanje. A ne za turizam i brodove. Jesro smo digli mi Aleksincani uz pomo SR SRbije i UN. Vi paru zutu niste dali vec ste gledali da pobegnete od Aleksinca u Zajecar od koga ste dobili 0. U medjuvremenu ste to jezero zagadjivali, svake godine, ispustajuci svoje otpadne vode u isto. E sad bis te da i to drpite. Tornjajte se u svoju sugavu banju u kojoj vise ni domacu kiselu vodu ne sluzite, i tu zaradjujte. A nase jezero da niste takli. Jasno? Necete proci.
Prvo naučite pravopis, pa onda komentarišite. Čemu služe slova Č, Ć, Š i Đ, ako ih ne koristite tamo gde treba da budu?
Aleksinac nema viziju, sve tupsoni u upravi grada, ne mogu ulicuda nam poravnaju jer više niko ne daje pare. Kupiće sve to neko sa strane pa će onda Aleksinac na kašičicu da dobija i to kad gazda kaže…. Viast smeniti pod hitno… Jer ovi samo na džep misle zabole njih za razvijanje opštine.