Akva park je danas počeo sa radom, a posetioci će se od ove sezone kupati u toplijim bazenima. To se posebno odnosi na dečiji bazen u kom je voda bila najhladnija. Ovde priča ne staje, već tek počinje i to zahvaljujući aktiviranju jedne bušotine koja je, kako kažu, dugo stajala u zapećku. Nakon mnogo godina i ispitivanja, mineralna sumporovita voda iz bušotine pretvorena je u izuzetno zdravu i pitku vodu koja se sada koristi za bazene u akva parku, a od naredne godine i kao voda za piće.
Stevan Šarčević, koji je radio nadzor nad elaboratom o eksploataciji bušotine, kaže da je bušotina IB4 na Podini urađena 1981. godine kao produkt istraživanja za iznalaženje hladne vode za vodosnabdevanje Sokobanje. Pored nje, urađeno je još pet bušotina, ali sve su imale mineralnu toplu sumpornu vodu. Bušotina je zaboravljena, a stanovnici su tu vodu koristili za lečenje kožnih bolesti.
‒ S obzirom da po zakonu sumporovita voda ne može da se koristi za vodosnabdevanje ili za punjenje bazena, došlo se na ideju još 2008. godine da se ova bušotina stavi u pogon za pitku vodu i da se zatim iskoristi za budući akva park. Međutim, bušotina je bila nezaštićena i svašta je padalo u nju tako da sam je zatvorio i ona je ćutala do pre par meseci ‒ rekao je Šarčević.
Na inicijativu opštine Sokobanja, odnosno predsednika Miodraga Nikolića i zamenika Vladimira Milovanovića, započet je projekat revitalizacije bušotine. Nakon intenzivnih ispitivanja, primenom najsavremenijih metoda i izdvajanjem sumpora iz vode, dobijena je pitka voda izuzetnih karakteristika. Urađene su hemijske analize u Zaječaru i Beogradu. Bazeni su napunjeni vodom, a završne radove zajedno sa predstavnicima firmi koje su radile na preradi i dovođenju vode do akva parka obišla je Olja Denić, šef kabineta predsednika opštine.
Izvođač radova je E.W.E. ECOSYSTEMS d.o.o. iz Beograda, a projektant firma „Hidro Alfaˮ iz Sokobanje. Saradnici na ovom projektu su „DINOTECˮ nemačka firma koja je radila sistem za prečišćavanje voda i koji hloriše vodu elektrolizom „MESERˮ koji je bio zadužen za degazatorsku jedinicu.
Temperatura vode na samoj bušotini je 24,3 stepena, posle celog tretmana temperatura vode koja ulazi u akvapark je 23,6 stepeni, što znači da će voda u bazenima biti toplija i što je posebno bitno, samo će se ovom vodom puniti i dopunjavati bazeni, odnosno neće više biti korišćena voda iz vodovodne mreže, kao do sada. Prema rečima projektanta Zorana Milosavljevića, vlasnika firme „Hidro Alfaˮ naredne godine, dakle u drugoj fazi eksploatacije ove bušotine, prečišćena i ohlađena voda biće usmerena ka gradu, odnosno priključena na vodosistem Sokobanje što će znatno uticati na količinu vode u letnjim mesecima i na njen pritisak u visokim zonama, koje su često ostajale bez vode.
Sama tehnologija prerade vode je, prema rečima Šarčevića, vrlo zanimljiva i unikatna. Biljana Radivojević iz firme „DINOTEC SRˮ kaže da se voda hloriše pomoću elektrolize.
‒ Mi smo imali tu čast da ovde ugradimo uređaj za proizvodnju hlora i soli, u pitanju je nemačka tehnologija i to su ekološki proizvodi. Koristi se samo kuhinjska so u tabletama i struja. Pored toga i značajno se smanjuju finansijski troškovi, tako da je i ekonomski isplativo. Nadam se da ćemo imati prilike da ugradimo uređaj većeg kapaciteta za potrebe čitavog akva parka i da će korisnici biti zadovoljni ‒ rekla je Radivojević.