Ikebane od sapuna na sokobanjskom šetalištu: Prirodna i zdrava kozmetika

Društvo

Sapun u obliku zeca, psa, alapke, ali i čitave ikebane u različitim bojama, nesvakidašnji su prizor na jednom od štandova na sokobanjskoj promenadi. Vešte ruke Sonje Blagojević iz Sokobanje iznedrile su pravu malu riznicu sapuna kojom izražava svoju kreativnost i ispunjava svoje slobodno vreme. Kako nam kaže, ono što je najvažnije, šarenilo koje nas mami iz njenog Mirisnog kutka zapravo je prirodna kozmetika koja je, dodaje, zdrava za kožu.

– Pravim prvenstveno ikebane od sapuna i prirodne sapune, odnosno one od prirodnih ulja. Prvo radim acerate za te sapune, a onda se radi proizvodnja hladnim postupkom, gde se sjedinjuje na određenoj temperaturi prirodno ulje i kaustična soda. Onda se ti sapuni suše, razlivaju u kalupe i od četiri do šest nedelja stoje, pakuju se i prezentuju građanima. Ima puno raznih oblika. Oni zavise od kalupa, mada ima i onih koji se seku, sve zavisi šta ko voli i želi, neko voli oblike, neko voli da bude ravno – upoznaje nas sa postupkom proizvodnje na početku razgovora.

Sonja je zaposlena u obračunskoj službi sokobanjskog Doma zdravlja, a proizvodnjom sapuna koju je započela kao hobi bavi se oko dve godine. Želja joj je, kaže, bila da otvori cvećaru, a onda je kao pandan tome počela da pravi ikebane od sapuna.

– Međutim prilikom rada sa tim sapunima i pravljenjem cveća od sapuna, shvatila sam da je to mnogo lepa stvar, i mnogo je lep doživljaj kada se radi sa tim, i onda sam krenula da proučavam kako se u stvari prave oni sapuni koji neguju kožu. Naravno danas na internetu ima sve da se nađe, da se pročita, da se vidi. Stupila sam u kontakt sa ljudima koji to godinama rade, koji se bave time i onda sam krenula polako da učim – objašnjava Sonja koja na svom štandu kupcima nudi i eterična ulja i različite meleme.

U razgovoru za naš medij ističe i da prirodni sapuni ne mirišu jako kao oni iz prodavnica, što ljudima ponekad smeta, ali je, dodaje, sigurno da koži pružaju kvalitetnu i zdravu negu.

– Naši ljudi još ne znaju šta je to prirodni sapun. Ne znaju od čega se sastoji, kako se koristi. Nekako je teško objasniti da se u procesu izrade tog sapuna stavlja određeni procenat eteričnog ili mirisnog ulja, i taj sapun ne može da miriše isto kao što mirišu sapuni iz prodavnice. Na kraju taj sapun uopšte nije miris i parfem s čime oni treba da se mirišu, nego je sapun koji treba da im neguje kožu, jer nema nikakve otrove, nikakve druge dodatke osim prirodnih ulja, za razliku od sapuna koje kupujemo u prodavnici, tako da je to još uvek nepoznanica našim ljudima ali ja se iskreno nadam da će u nekom trenutku da shvate korisnost tih sapuna – napominje Sonja, dodajući da se njeni sapuni zbog interesantnih oblika često kupuju i kao poklon.

Cene sapuna na Sonjinom štandu nisu ništa veće od onih u marketu, pa se najjeftiniji sapun može kupiti za 150 dinara. Ima i onih nešto skupljih za koje treba izdvojiti 350. Ikebane se kreću od 500 dinara, pa naviše, što zavisi od veličine i broja cvetova. Ono što nam posebno skreće pažnju dok razgovaramo je sa kakvim zadovoljstvom priča o svojoj proizvodnji. To pokazuje da ona nije samo dodatni priliv zarade već posao koji radi iz ljubavi. A kada se spoje ljubav i kreativnost, onda zasigurno ima i uspeha, što i ovaj slučaj potvrđuje.

Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović

Foto: Kristijan Đorđević

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

5 × one =