Građani zadovoljni sednicom Komisije, ali i oprezni: Usvojena većina prigovora na Nacrt prostornog plana Rtanj

Društvo

Javna sednica Komisije povodom Nacrta prostornog plana rezervata prirode „Rtanjˮ, koja je održana krajem protekle radne sedmice, nagoveštava da će oni koji izrađuju dokument i narod na kraju naći zajednički jezik. I jedni i drugi sa sednice su izašli zadovoljni, članovi komisije zbog toga što su dobili nove korisne informacije i konstruktivne predloge, a građani jer je većina njihovih primedbi usvojena. Kažu ipak ostaje da se vidi kako će izgledati krajnji dokument i kako će to biti sprovedeno u praksi. U svakom slučaju, većina prisutnih meštana sela, predstavnika grupa građana „Odbranimo prirodu Sokobanjeˮ, „Čuvari Rtnjaˮ, „Koordinatoriˮ i Sokobanjskog ekološkog društva jasni su bili u zahtevima da na Rtnju ne žele vetroparkove, kamenolome, kopanje ruda, veštačka jezera i nesrazmernu gradnju.

Kako je naveo predsedavajući Komisije Đorđe Milić, privremeni direktor Agencije za prostorno planiranje Republike Srbije, sve se radi u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji, a ovakve sednice su dobra prilika da se građani informišu jer se na društvenim mrežama pojavljuju neke informacije koje nisu tačne.

– Svi su videli da postoji dobra volja da se ovaj plan poboljša, naročito u delu nekih starih planskih rešenja. Važno je za Rtanj da formiramo jedan održivi obrazac i da na neki način probamo da usaglasimo ekonomski napredak, ekološku održivost i socijalnu prihvatljivost. Moramo da stvorimo uslove da bi se planski i u srazmeri omogućio razvoj ovog područja, a ne da se desi kao na nekim turističkim destinacijama gde je možda prevelika izgradnja bila. Vetroelektrane nisu predmet ovog plana, u drugom planskom procesu će da se razmotri opravdanost jednog takvog projekta. Mi ovde moramo da napravim balans jer smo u zelenoj tranziciji, bilo je konstruktivnih predloga da se omogući da se urade solarni paneli na objektima, da se čuva šumsko zemljište, da se tipologija gradnje precizira planom, da Rtanj postane jedna lepo uređena destinacija gde će ljudi želeti da dolaze – rekao je Milić.

U Sokobanjskom ekološkom društvu kažu da su prijatno iznenađeni sastankom, kao i da je bilo vrlo ozbiljnih i kvalitetnih primedbi.

– Komisija je to prepoznala i ogromna većina primedbi je uvažena. Neke od ključnih primedbi su se odnosile na vetroparkove, a nije neophodno da se nalaze u ovakvim planskim dokumentima što su oni uvažili i izbrisali ih. Spominju se i brojne male akumulacije koje mogu biti potencijalni problem, a preuzete su iz drugog plana, pa je i tu doneto rešenje da se ti vodotoci ne spominju u ovom planu. Bilo je tu i nekih nedovoljno preciznih definicija na kojima su insistirali, na primer da se nigde na području Rtnja ne izgrađuju kamenolomi, ni solarne elektrane, eventualno izvan ovog područja – navodi Vladan Dimitrijević, predsednik ekološkog društva.

Dositej Đurović (levo) i Vladan Dimitrijević (desno)

I predstavnici nekoliko grupa građana, koji su bili veoma aktivne tokom trajanja javnog uvida i organizovali mirno protestno okupljanje, izašli su zadovoljni sa sednice. Dositej Đurović, jedan od aktivista, kaže da su došli u pratnji advokata i da su bili jasni u tome šta ne žele na Rtnju i u kome pravcu ovo područje treba da se razvija.

– Komisija je uvažila naše prigovore i nadovezala se na njih. Shvatili su da je poenta da se ne prave akumulaciona jezera jer bi se promenila klima i uništio zdravstveni turizam, da se ne rade rudarenja i da se ne rade vetroparkovi. Nego da se radi na razvoju eko turizma, autohtonim vrstama i iskorišćavanju mineralnih voda. Negde su morali da nas saslušaju jer nisu mogli da znaju iz kancelarije, onda kada smo im mi objasnili neke stvari bili su radi da to promene. Za neke stvari su druga ministarstva zadužena tako da tu može doći do sukoba mišljenja. Videćemo kako će to izgledati u dokumentima i u praksi – navodi Đurović.

Nakon zatvorene sednice Komisije dokument će biti usvojen, a zatim poslat na razmatranje Vladi Republike Srbije.

Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović

Foto: Kristijan Đorđević

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

16 + eleven =