Сокобања је први пут била домаћин Зимског форума Библиотекарског друштва Србије, на којем су се окупили библиотекари из Кладова, Чачка, Зајечара, Краљева, Бољевца, Београда, Трговишта, Голупца, Лазаревца, Алексинца Сокобање и других градова. Форум у организацији Библиотекарског друштва Србије и сокобањске библиотеке „Стеван Сремац” бавио се статусом професије библиотекара под називом „QUO или PRO”.
Ово је и први од четири годишња форума Друштва, а председница Јелена Глишић истакла је да је одржан у Сокобањи јер овде постоји снажна библиотекарска заједница, као и колеге које су активне у Библиотекарском друштву Србије.
– Учествују у нашим програмима и дају значајан допринос томе тако да нам је било задовољство да сада и ми дођемо у Сокобању и да на неки начин узвратимо и даље градимо такав професионални однос заједничког раста и међусобног учења. Један од разлога је и то што је Библиотекарско друштво Србије снажно опредељено за децентрализован рад, а то значи да се трудимо да се одазовемо на позиве свих колега који желе да угосте неке од наших стручних програма и да то буде прилика и за боље повезивање на локалу са колегама који нису увек у прилици да путују у друге градове – навела је Глишићева.
Она је додала да је тема статуса библиотекарске професије континуирана и да је отворена без амбиције да овом приликом буде закључена, као и да су се чула различита корисна излагања и дискусија.
– Говорили смо како наступамо у медијима, колико смо присутни и у том смислу професионализације, често то није наш примарни посао него нешто што учимо у ходу, чему подучавамо једни друге. Говорили смо о врло значајној теми запошљавања у библиотекама. Чули смо добар пример колегинице Сање Степановић Тодоровић из библиотеке САНУ која је годину дана боравила у Лондону у Британској библиотеци, како се процес запошљавања одвија у једној таквој библиотеци. Говорили смо и о врло важној теми, то су стручна звања у библиотекарству и о томе где све настају проблеми од тренутка питања стручног звања библиотекара на које он има право по закону, до тренутка када се то његово звање вреднује кроз систематизацијско место – навела је председница Библиотекарског друштва Србије.
У име домаћина окупљене је поздравила директорка сокобањске библиотеке Јасмина Илић Паљевић, захваливши се колегама на указаном поверењу и подсетивши на историјат библиотекарске установе у Сокобањи. Она је навела да је прва читаоница основана 1869. године и да је тада поседовала свега двадесет свезака, а да дана библиотека располаже фондом од преко 69 хиљда књига. Како је додала, библиотека има издавачку делатност, а од 2022. године започет је и процес дигитализације, урађен је сајт Дигитална библиотека и дигитализован је фонд старе и ретке књиге, као и део завичајног фонда. На првом форуму библиотекара у Сокобањи учествовали су и представници Основне школе „Митрополит Михаило”.