EUzaTebe – „EU za kulturno nasleđe i turizam” dodelio grantove za otklanjanje posledica kovida-19 u turizmu

Društvo

Projekat EUzaTebe –za kulturno nasleđe i turizam dodelio je milion evra za 120 projekata usmerenih na otklanjanje posledica kovid-19 pandemije u sektoru turizma. Dobitnici pomoći su mala i mikro preduzeća, porodična preduzetništva, poljoprivredna gazdinstva i firme iz 12 gradova i opština na istoku i jugoistoku Srbije, među kojima je i Sokobanja.

Onlajn dodela grantova i konferencija za novinare održana je danas, a na njoj su govorili: ambasador Sem Fabrici, šef Delegacije EU u Republici Srbiji, Aleksandar Bec, vođa projektnog tima „#EUzaTebe – za kulturno nasleđe i turizam”, Vojkan Nikodijević, korisnik granta iz Sokobanje,vlasnik TA „Sokoinfo” i direktor i vlasnik eBooking Srbije, kao i korisnici grantova iz Negotina i Golupca. Dobitnicima i svima onima koji su pratili onlajn dodelu najpre se obratio ambasador Sem Fabrici:

− Ovaj hitan vanredni projekat za turizam je deo šireg paketa mera, odnosno pomoći koju je Evropska unija pružila Srbiji u prethodnom periodu, kako bi se što efikasnije ublažile negativne posledice pandemije kovida-19. Drago mi je što je srpska poslovna zajednica bila veoma zainteresovana za projekat i što su preduzetnici u velikom broju odgovorili na ovaj poziv. Čestitam svim dobitnicima na ovom našem konkursu i obećavam da ću prvom prilikom posetiti sva mesta u Srbiji koja su dobitnici grantova − rekao je, između ostalog, ambasador Fabrici.

On je svoje izlaganje završio citatom Marka Tvena: „Putovanja su najbolje ubice predrasuda” i pozvao sve ljude da obiđu prelepa mesta u Srbiji i da tako, uživajući, pomognu i turističkoj privredisvoje zemlje.

Vojkan Nikodijević

Jedan od dobitnika grantova je, kao što smo već naveli, Vojkan Nikodijević, vlasnik TA „Sokoinfo” i direktor i vlasnik eBooking Srbije, koji će dobijena sredstva uložiti u rezervacioni sistem i promociju sokobanjskog kraja. On je naglasio da je Sokobanja najstarija banja i da će dodeljena bespovratna sredstva iskoristi za pravljenje dva dugometražna filma. Prvi film predstaviće lepote Sokobanje i njen razvitak kroz vekove, lekovita svojstva, celokupnu turističku ponudu banje pod Ozrenom, odnosno sve ono što ona može da ponudi savremenom turisti i biće namenjen, pre svega, ljudima koji nikada nisu posetili Sokobanju. U drugom filmu biće predstavljena turistička ponuda Srbije, a pored toga deo sredstava biće uložen i u izradu deset džingl spotova koji će biti emitovani na svim društvenim mrežama..

Najveći broj budućih korisnika bespovratne pomoći, u visini do 10.000 evra po projektu, bavi se pružanjem privatnog smeštaja za turiste (52 preduzetnika), a podržani su i kampovi, restorani i pružaoci različitih ugostiteljskih usluga, pansioni, hoteli i hosteli, turističke agencije, vinarije i pčelari.

Program dodele bespovratnih sredstava je jedna od mera koja je usmeren na pružanje podrške lokalnom ekonomskom razvoju, a posebno mikro i malim preduzećima u ovoj oblasti, kako bi se ublažile posledice krize. Ovaj projekat je usmeren na razvoj turizma kao značajnog privrednog potencijala za podsticanje ekonomskog razvoja istočne Srbije i Donjeg Podunavlja. Projekat finansira Evropska unija sa 15 miliona evra, sufinansira nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) i razvoj sa 1,6 miliona evra, a sprovodi GIZ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

5 × 3 =