Etno mlin „Veljković” obogaćuje turističku ponudu Sokobanje

Društvo

Selo Čitluk je jedno od najvežih sela u sokobanjskoj opštini kako po broju stanovnika tako i po površini koju zahvata. Do pre nekoliko decenija stariji meštani pamte da je bilo nekoliko vodenica u Čitluku koje su, koristeći snagu vode, mlele ne samo pšenicu već kukuruz od kog se dobijalo kukuruzno brašno. U današnje, moderno, doba moderni mlinovi su preoteli ulogu starih vodenica i one su ostavljene da tonu u zaborav, samo još ponegde je mogla da se nađe neka stara zgrada pored reke ili potoka urasla u trnje i korov.

Miloš Veljković iz Čitluka rešio je da oživi tradiciju starih mlinara i renovira stari mlin koji je pripadao njegovoj porodici. Otkupio je stari mlin, renovirao ga na način da on bude funkcionalan u smislu mlevenja žitarica na tradicionalan način ali koristeći snagu struje. Sama zgrada je zadržala svoj stari izgled kakav je imala pre sto godina a ispred vodenice je napravljena fontana i mali most.

− Brašno dobijeno u ovakvoj vodenici je mnogo bolje za ishranu jer kroz proces mlevenja se ne odbacuje opna zrna u kojoj se nalazi najhranljiviji deo već se i ona melje i deo je brašna na kraju procesa − kaže Veljković.

Nekada se za mlevenje brašna čekao red i po nekoliko dana a vlasnici žita su noćili ispred vodenice da ne izgube red.

Eto mlin je samo početak i osnova, Miloš planira da obogati svoju ponudu i u okviru mlina napravi i etno restoran u kome će se služiti tradicionala jela i domaća pića. Pored toga gosti vodenice imaće priliku da obiđu okolinu u starom fijakeru ili čezama, po želji.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

1 × 2 =