Saradnja Sokobanje sa ruskim gradovima i regijama može se razvijati u više pravaca, a potencijal za to je ogroman, čulo se, pored ostalog, na današnjem sastanku rukovodstva opštine i delegacije iz Ambasade Ruske Federacije u Srbiji. U Sokobanju su doputovali ministar Savetnik Aleksandar Konanihin i savetnik Mihail Generalov. Prvi utisak gostiju je da je Sokobanja komotan i lep grad, koji ima dušu što, kako su naveli, Rusi posebno cene.
Ministar savetnik Aleksandar Konanihin naglasio je da, u okviru bilateralnih odnosa Rusije i Srbije, mogućnost saradnje sa Sokobanjom nije iskorišćena.
– Potencijal je ogroman, postoji niz ruskih gradova i regija koji bi hteli da uspostave sa Sokobanjom prijateljske i bratske odnose. Pre svega, radi se o biznis i turističkoj saradnji, a među ostalim je i pitanje očuvanja našeg istorijsko-kulturnog nasleđa. Na ovoj teritoriji postoji ozbiljan ruski trag. Između dva rata su u Sokobanji živeli, radili i dali ozbiljan doprinos, takozvani ‘beli’ Rusi, moramo da to poštujemo i pamtimo. I druga stvar koja nas zanima to je naša zajednička borba u Srpsko-turskom ratu 1876. godine. Puno Rusa je uzelo učešće i ovaj kraj je stvarno bio posećen ovim Rusima. Ovde su prolazile ruske trupe, naš dobrovoljački korpus i treba takođe da to pamtimo i da zabeležimo na neki način – rekao je Konanihin.
Ozbiljnija saradnja sa Ambasadom Ruske federacije uspostavljena je na inicijativu narodne poslanice Olivere Denić. Ona je ranije, zajedno sa zamenikom predsednika opštine Vladimirom Milovanovićem, posetila ambasadu u Beogradu, a ovom prilikom predstavili su potencijale Sokobanje kao turističke i zdrave sredine. Denićeva je istakla da je ova poseta ruske delegacije možda od istorijskog značaja za Sokobanju.
– Ovo je veoma važno, posebno zato što je godina 2024. kad se obeležava veliki jubilej, odnosno 110 godina od kada je Carska Rusija ušla u Veliki rat na strani Kraljevine Srbije, a isto tako i 80 godina kada je ruska Crvena Armija doprinela oslobođenju Srbije. Dogovoren je niz aktivnosti, unapređenje saradnje kako u kulturnom domenu tako i turističkom, a naravno i sva ostala pitanja su otvorena. Važno je da postoji mogućnost i želja sa obe strane – naglasila je narodna poslanica.
Na ovom konstruktivnom sastanku dogovoreni su i prvi koraci na bilateralnom putu, a predsednik opštine Miodrag Nikolić kaže da je veoma zadovoljan jer su se sa obe strane čuli brojni predlozi.
– Budući vidovi saradnje su prvenstveno zdravstveni turizam, sportski i kultura koja je nezaobilazni segment saradnje dve države i dva bratska naroda. Tako da ćemo u narednom periodu krenuti sa nekom aktivnostima, uputićemo neka pisma po predlogu predstavnika ruske ambasade. Jedan od predloga je bio organizacija Dana Sokobanje u Ruskom domu u Beogradu, zatim gostovanje naših kulturno-umetničkih društava i onda ćemo ići korak više, ka daljim segmentima saradnje između dve države – poručio je predsednik.
Sastanku u sali Skupštine opštine prisustvovali su i zamenik predsednika opštine Vladimir Milovanović, predsednica Skupštine Danijela Vasiljević, direktorka Kulturnog centra Daliborka Stevanović i direktor Turističke organizacije Ljubinko Milenković. U Sokobanju je doputovao i Nikola Filipović, predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918. godine, koji je na pisarnici u zgradi opštine ostavio i predlog da jedna ulica u Sokobanji ponese ime ruskog slikara i dobrovoljca u srpsko-turskim ratovima Vasilija Dimitrijeviča Polenova.
Nakon sastanka, delegacije su obišle Spomenik palim junacima 1912-1918. u centru Sokobanje, gde su im se pridružili i predstavnici lokalnih boračkih organizacija. Pomen palim ratnicima služilo je sokobanjsko sveštenstvo, nakon čega su delegacije položile cveće. Domaćini su iskoristili i priliku da gostima pokažu neke od gradskih znamenitosti, među kojima je crkva Preobraženja Gospodnjeg i tursko kupatilo Amam.
Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović
Foto: Kristijan Đorđević