Danas se obeležava Međunarodni dan planina, 11. decembar. Sokobanjci i te kako imaju razloga da obeležavaju ovaj datum jer su granice opštine oivičene sa čak pet planina čija lepota zaseni svakog posmatrača. Mistični Rtanj, lekoviti Ozren, netaknuta Devica, šumoviti Bukovik i atraktivni Krstatac pravi su izazov za ljubitelje prirode i planinare.
Jedan od sinonima Sokobanje je i lepotica podno Ozrena, koji se iznad nje prostire sa svojim najvišim vrhom Leskovikom na 1.178 metara nadmorske visine. Tu je i planina Devica sa najvišim vrhom Čapljincem koji se još naziva i Manjin kamen i nalazi se na 1.178 metara nadmorske visine. Planina Krstatac deo je karpatskih planina, a njen vrh Šiljak prostire se na 1070 metara nadmorske visine.
Pažnju posetilaca koji dolaze čak i iz najudaljenijih krajeva naše planete posebno zaokuplja planina Rtanj, prevashodno privlačna zbog svog piramidalnog oblika i legendi i verovanja koji se za njega vezuju. Njegov centralni vrh u obliku piramide takođe se naziva Šiljak, najviši je od svih ostalih, a nalazi se na 1.565 metara nadmorske visine. Planina Bukovik posebno privlači pažnju svojim šumama, a njena raskošna lepota dominantna je na najvišoj tački, Bukovoj glavi koja je na 894 metara visine.
Sve skrivene i znane lepote najbolje koriste članovi sokobanjskih planianrskih ekoloških društava, najbolji promoteri ovog područja, a u blagodetima ovih prostranstava najviše uživaju meštani sela u njihovom podnožju.
Međunarodni dan planina ustanovila je pre 21 godinu, 2003, Generalna skupština Ujedinjenih nacija, upravo da bi podstakla da više brinemo o planinskim područjima i da bi se unapredio život ljudi koji tu obitavaju. Ovogodišnja tema je „Rešenja za planine za održivu budućnost-inovacije, prilagođavanje i mladiˮ i, kako se navodi, naglašava potrebu za inovativnim pristupima da bi se odgovorilo na izazove sa kojima se suočavaju planinska područja.
Prema nekim podacima, spadaju među najugroženije ekosisteme, suočene sa klimatskim promenama, degradacijom i devastacijom zemljišta, nepromišljenom izgradnjom, gubitkom biodiverziteta i društveno-ekonomskim izazovima.