Nakon Beogradskog sajma, Brestovca, Apatina… pesnik Vlasta N. Cenić svoju najnoviju knjigu „Zagrl’te ih pesme mojeˮ predstavio je i u Sokobanji. Pesme u kojima je opevao 31 velikana srpske poezije kazivao je u prostorijama Narodne biblioteke „Stevan Sremacˮ pred sokobanjskim osnovcima. U odi srpskoj književniosti za decu, kako je nazvao svoje delo, našli su se pesnici od Luke Milovanova Georgijevića do Ljubivoja Ršumovića.
– Samo je Ršum živ, svi su oni gore u ‘nebeskoj biblioteci’. Oni su bili moji uzori, ja sam uz njih rastao, učio kako se pišu pesme i ulepšavao svoje detinjstvo Opevao sam njihov rad, stvaralaštvo, njihovo detinjstvo, tako da knjiga zapravo služi deci da ih upozna sa najboljim velikanima srpske književnosti za decu i da im preporuči da ih čitaju – navodi pesnik, koji je, kako je rekao Ršumović, uspeo da pobedi sujetu i peva o svojim kolegama.
Ovo je i prilika, kaže nam pesnik Vlasta Cenić, da deca upoznaju naše velika pesništva o kojima ne znaju mnogo, a sa čijom se poezijom susreću.
– To je odlična preporuka i za ovu mladu generaciju. Verovali ili ne, oni mnoge od ovih pesnika ne znaju, a pevaju njihove pesme. Recimo ‘Razbole se lisica’, to svi znaju, ali ne znaju da je to napisao Momčilo Tešić, jedan divni pesnik, seljak. I tako redom, znači razne anegdote, razne zanimljivosti iz života ovih naših velikana su u pesmama – dodaje pesnik, koji se iskreno raduje svaki put kad uspe da decu privoli knjizi.
A kako i ne bi uspeo u tome kada je u duši ostao dete. Kao takav ume da razume potrebe tih malih ljudi i da ih kroz druženje i zabavu edukuje. Na obostrano zadovoljstvo Cenića i sokobanjskih đaka recitovanje je pratio zanimljivi performans koji je postao sastavni deo njegovih promocija.
– Zbog višedecenijskog iskustva shvatio sam da deca ne vole klasične promocije, da stanem i recitujem. Već nekoliko godina radim te neke stend-ap komedije, a ovo možemo nazvati malom pozorišno-muzičko-poetskom pričom sa mnogo rekvizita, sa pevanjem, sa glumom i interakcijom. Deca učestvuju u samoj ovoj priči. Tu su najbitnija deca – dodaje pesnik.
Autor čuvene zbirke poezije „Bate će se ženiˮ, koja je ušla i u čitanke, na dijalektu nam kaže da je biblioteka „najubava kućaˮ i da u njoj treba da budu „najubavi ljudi„. „A koji su najubavi ljudi? Pa deca, deca su narod najubavˮ, poručuje pesnik.
Kako kaže Sokobanja je dobra za lečenje i duše i tela, a ovo druženje sa sokobanjskom decom u Sokobanji, bilo mu je pravi lek za dušu.
Tekst: K. Đ; J. R.