Бора Стефановић заслужио је да га се дуго сећамо: Сокобањци обележили годишњицу страдања свог хероја

Друштво

Бора Стефановић, командир српске чете на Косову, имао је свега 28 година када је на данашњи дан страдао у борби са албанским екстремиста у месту Црнољево у општини Штимље. Двадесет шест година касније Сокобањци се сећају свог јунака, оног на кога су поносни, али чији их прерани одлазак после толико година једнако погађа. „Данас је тужан дан и за све припаднике Унутрашњих пословаˮ, каже Драгомир Треиловић, портпарол Удружења ветерана Посебних јединица полиције (ПЈП) Тимочки регион.

– На данашњи дана изгубили смо Бору Стефановића вашег мештанина из Сокобање, у једној оружаној борби против шиптарских терориста који су га снајпером погодили. Хитац из снајпера га је усмртио на лицу места, а исти метак је ранио нашег колегу из Књажевца који је остао са тешким телесним повредама. Ово је повод када евоцирамо успомене, да не заборавимо тај догађај и да не заборавимо храброст и живот који је дао за нашу државу. Данас су овде пре свега његови пријатељи и његови саборци који су били на лицу места приликом тог догађаја – рекао је Треиловић.

Цвеће на спомен-бисту овом хероју испред Полицијске станице Сокобања положили су чланови породице, представници локалне самоуправе, СУБНОР-а, ОРВС, Полицијске јединице из Сокобање, Посебне јединице из Зајечара и Општинског одбора Социјалистичке партије Србије. Делегације су обишле и место где је Стефановић сахрањен.

Култура сећања на све оне који су дали живот за слободу и боље данас мора да постоји и ми их не смемо заборавити, поручио је на данашњем скупу председник СУБНОР-а Сокобање др Славољуб Јовановић.

– Ми ту културу сећања покушавамо да одржимо да би нашим поколењима усадили у свест и савест. То чинимо у овој веома туробној садашњици када се свет прекраја, кроји нови, не по неким узорима нормале, демократије и хуманизма, већ по ко зна којој основи интереса. Задовољство ми је да је дошао овако велики број људи, да се одужимо Бори онако како он заслужује, а ја слободно могу да кажем да је Видовдан који смо скоро прославили уткан у његов лик и дело, уткан у његове врлине и све оно што га чини човеком и што нас обавезује да га се дуго, дуго сећамо – рекао је председник СУБНОР-а.

Поред обележавања годишњице погибије, Сокобањци успомену на Бору чувају и спомен-обележјем у парку који је назван Трг Боре Стефановића, а на коме су исписани стихови песме Милана Ракића „На Газиметануˮ.


Бора Стефановић рођен је 13. јуна 1970. године у Сокобањи. Завршио је Високу школу унутрашњих послова. Радио је у Управи криминалистичке полиције Одељења унутрашњих послова Сокобања, Секретаријата унутрашњих послова у Зајечару. Одликован је Орденом за заслуге у областима безбедности првог степена. Успомену на њега чувају и његова ћерка и породица Стефановић.


Текст: К. Ђ; Ј. Р.

Фото: К. Ђ.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

2 + 2 =